Open Atrium Core (7.x-2.84) - en to fr translation catalogue (140 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: By
fr: Par

en: Private
fr: Privé

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Subscribe to group
fr: S'abonner au groupe

en: Unsubscribe from group
fr: Se désabonner du groupe

en: List
fr: Lister

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Move
fr: Déplacer

en: Add
fr: Ajouter

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Submitted by
fr: Soumis par

en: Posted
fr: Posté

en:  by
fr:  par

en:  in
fr:  dans

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: Node
fr: Nœud

en: Active
fr: Actif

en: Added
fr: Ajouté

en: Available updates
fr: Mises à jour disponibles

en: Footer
fr: Pied de page

en: Comment
fr: Commentaire

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: blocked
fr: bloqué

en: Node Types
fr: Types de nœuds

en:  on
fr:  dans

en: Members
fr: Membres

en: group
fr: groupe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Square
fr: Carré

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Full
fr: Complet

en: Add User
fr: Ajouter un Utilisateur

en: Member list
fr: Liste des adhérents

en: Display Name
fr: Nom d'affichage

en: Pending
fr: En attente

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fr: Une adresse électronique valide. Le système enverra tous les courriels à cette adresse. L'adresse électronique ne sera pas rendue publique et ne sera utilisée que pour la réception d'un nouveau mot de passe ou pour la réception de certaines notifications désirées.

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: User Info
fr: Informations utilisateur

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Team
fr: Equipe

en: Teams
fr: Equipes

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: User Profile
fr: Profil utilisateur

en: Unpublished
fr: Non publié

en: by
fr: par

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Removed
fr: Retiré

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

en: Administrators
fr: Administrateurs

en: Posted
fr: Posté

en: Permission
fr: Droit

en: Space
fr: Espace

en: Expand
fr: Déplier

en: Private group
fr: Groupe privé

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: Create Content
fr: Ajouter du Contenu

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Personal welcome message
fr: Message personnel de bienvenue

en: This welcome message will appear at the top of the e-mail notification sent to the new user.
fr: Ce message de bienvenue apparaitra en haut du courriel de notification envoyé au nouvel utilisateur.

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Save permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: approved
fr: approuvé

en: Admins
fr: Administrateurs

en: Custom format
fr: Format d'entrée personnalisé

en: Show node title
fr: Afficher le titre du nœud

en: Inherited
fr: Hérité

en: Notify user of new account
fr: Notifier l'utilisateur de la création de son nouveau compte

en: Config
fr: Configuration

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Show description
fr: Afficher la description

en: Custom formats
fr: Formats personnalisés

en: Relative date
fr: Date relative

en: Show links
fr: Afficher les liens

en: Add member
fr: Ajouter un membre

en: Team Members
fr: Membres d'équipe

en: Blocked users
fr: Utilisateurs bloqués

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés ; la ponctuation n'est pas autorisée à l'exception des points, traits d'union, apostrophes et tirets bas.

en: Block user
fr: Bloquer l'utilisateur

en: Group roles and permissions
fr: Rôles et droits du groupe

en: Group permissions
fr: Droits du groupe

en: Group visibility
fr: Visibilité du groupe

en: You have entered an invalid user name.
fr: Vous avez saisi un nom d'utilisateur invalide.

en: In order to join any group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
fr: Afin de joindre n'importe quel groupe, vous devez <a href="!login">vous identifier</a>. Après avoir fait ça, vous devrez re-demander un abonnement.

en: In order to join any group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
fr: Afin de joindre un groupe, vous devez <a href="!login">vous identifier</a> ou <a href="!register">créer un nouveau compte</a>. Après ceci, vous devrez demander une nouvelle fois un abonnement.

en: @user is already a member of the group @group.
fr: @user est déjà membre du groupe @group.

en: You are the group manager
fr: Vous êtes le gestionnaire du groupe

en: Request group membership
fr: Demander à faire partie du groupe

en: This is a closed group. Only a group administrator can add you.
fr: C'est un groupe fermé. Seul un administrateur de groupe peut vous ajouter.

en: Group permission
fr: Permission du groupe

en: Only users with the selected permission flag, in the specified group, will be able to access this.
fr: Seuls les utilisateurs avec le drapeau de permission sélectionné, dans le groupe spécifié, auront accès à ceci.

en: Group membership
fr: Adhésion au groupe

en: OG membership type
fr: Type d'adhésion OG

en: @user already has a pending membership for the  the group @group.
fr: @user a déjà un abonnement en attente pour le groupe @group.

en: Target bundles
fr: Paquets cibles

en: Determine if this is an OG group.
fr: Déterminer s'il s'agit d'un groupe OG.

en:  - Any -
fr:  - Tout -

en: You are already registered to another group | You are already registered to @count groups
fr[0]: Vous êtes déjà inscrit dans un autre groupe
fr[1]: Vous êtes déjà inscrit dans @count groupes

en: Select the membership type that will be used for a subscribing user.
fr: Choisir le type d'adhésion à utiliser pour les utilisateurs qui s'inscrivent.

en: URL (content create)
fr: URL (création de contenu)

en: Custom Text
fr: Texte Personnalisé

en: Powered by
fr: Propulsé par

en: There are no entities matching "%value"
fr: Il n'y a aucune entité correspondant à "%value"

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
fr: Plusieurs entités sont appelées %value. Précisez celle que vous voulez en ajoutant l'id entre parenthèse, par exemple "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
fr: Plusieurs entités correspondent à cette référence : "%multiple"

en: space
fr: espace

en: Remove member
fr: Supprimer un membre

en: Media browser being queried without the file_managed table.
fr: L'explorateur media interrogé sans la table file_managed.

en: Content Visibility
fr: Visibilité du contenu

en: Add Admin
fr: Ajouter un administrateur

en: If you forgot your password
fr: Si vous avez oublié votre mot de passe

en: request a new password.
fr: demander un nouveau mot de passe.

en: See all members
fr: Voir tous les membres

en: Create New Group
fr: Créer un nouveau groupe

en: - Restricted access -
fr: - Accès restreint -

en: Create @name @type
fr: Créer @type @name

en: Create Section
fr: Créer une section
