OBiBa Mica (7.x-1.6) - en to pt translation catalogue (91 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Read more
pt: Leia mais

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Categories
pt: Categorias

en: Overview
pt: Visão geral

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Country
pt: País

en: Variable
pt: Variável

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Access
pt: Acesso

en: History
pt: Histórico

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: n/a
pt: n/d

en: User
pt: Usuário

en: All
pt: Tudo

en: Contacts
pt: Contatos

en: From
pt: De

en: Comment
pt: Comentário

en: Term
pt: Termo

en: Sort order
pt: Critérios de ordenação

en: Maximum
pt: Máximo

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: Frequency
pt: Frequência

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Other
pt: Outros

en: Attributes
pt: Atributos

en: Last
pt: Último

en: Close
pt: Fechar

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Gender
pt: Gênero

en: Show
pt: Exibir

en: to
pt: para

en: in
pt: em

en: Countries
pt: Países

en: First
pt: Primeiro

en: Unit
pt: Unidade

en: or
pt: ou

en: No limit
pt: Sem limite

en: Missing
pt: Faltando

en: Max
pt: Máx

en: User Profile
pt: Perfil de usuário

en: Documents
pt: Documentos

en: New
pt: Novo

en: Translations
pt: Traduções

en: comment
pt: comentar

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Review
pt: Revisão do pedido

en: Complete
pt: Concluído

en: is
pt: é

en: Variables
pt: Variáveis

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Hide
pt: Ocultar

en: Participants
pt: Participantes

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Others
pt: Outros

en: and
pt: e

en: where
pt: onde

en: Dataset
pt: Conjunto de dados

en: Acronym
pt: Sigla

en: Registration
pt: Registro

en: Start Year
pt: Ano inicial

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Created by
pt: Criado por

en: Checkbox
pt: A caixa de seleção

en: Min
pt: Mínimo

en: Loading ...
pt: Carregando ...

en: Read less
pt: Leia menos

en: Disable translation
pt: Desativar tradução

en: Datasets
pt: Conjuntos de dados
