OBiBa Mica (7.x-1.7) - en to nl translation catalogue (99 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Age
nl: Leeftijd

en: Description
nl: Beschrijving

en: Read more
nl: Lees meer

en: Comments
nl: Reacties

en: More
nl: Meer

en: Categories
nl: Categorieën

en: Download
nl: Downloaden

en: Overview
nl: Overzicht

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Country
nl: Land

en: Variable
nl: Variabele

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Access
nl: Toegang

en: History
nl: Historie

en: Total
nl: Totaal

en: Statistics
nl: Statistieken

en: n/a
nl: niet beschikbaar

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: All
nl: Alle

en: Contacts
nl: Contacten

en: From
nl: Van

en: Comment
nl: Reactie

en: Sort order
nl: Sorteervolgorde

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Filter by
nl: Filteren op

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Other
nl: Andere

en: Attributes
nl: Attributen

en: Last
nl: Laatste

en: Close
nl: Sluiten

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Gender
nl: Geslacht

en: Validate
nl: Valideren

en: Show
nl: Weergeven

en: to
nl: naar

en: Countries
nl: Landen

en: First
nl: Eerste

en: Unit
nl: Eenheid

en: or
nl: of

en: No limit
nl: Geen limiet

en: Missing
nl: Ontbreekt

en: Max
nl: Maximaal

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: User Profile
nl: Gebruikersprofiel

en: Documents
nl: Documenten

en: New
nl: Nieuwe

en: Applicant
nl: Kandidaat

en: Translations
nl: Vertalingen

en: comment
nl: reactie

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Review
nl: Overzicht

en: Complete
nl: Voltooid

en: Variables
nl: Variabelen

en: Hide
nl: Verbergen

en: Participants
nl: Deelnemers

en: Timeline
nl: Tijdlijn

en: Show all
nl: Alles weergeven

en: Others
nl: Anderen

en: and
nl: en

en: where
nl: waar

en: Relevance
nl: Relevantie

en: Acronym
nl: Acroniem

en: Registration
nl: Inschrijving

en: Start Year
nl: Beginjaar

en: Classification
nl: Classificatie

en: Send E-mail
nl: Verstuur E-mail

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Created by
nl: Aangemaakt door

en: Checkbox
nl: Keuzevakje

en: Min
nl: Minimaal

en: Error!
nl: Fout!

en: Institution
nl: Instituut

en: Processing...
nl: Bezig...

en: Show less
nl: Minder tonen

en: variables
nl: variabelen

en: Loading ...
nl: Bezig ...

en: Undetermined
nl: Onbepaald

en: Search Settings
nl: Zoekinstellingen

en: match
nl: komt overeen

en: Configure search pages
nl: Zoekpagina's instellen

en: Disable translation
nl: Vertaling uitschakelen

en: Territory
nl: Gebied
