OBiBa Mica (7.x-2.2) - en to fr translation catalogue (126 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Age
fr: Âge

en: Read more
fr: Lire la suite

en: website
fr: site web

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Access
fr: Accès

en: History
fr: Historique

en: Statistics
fr: Statistiques

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: All
fr: Tout

en: From
fr: A partir de

en: Comment
fr: Commentaire

en: Term
fr: Terme

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Other
fr: Autre

en: Attributes
fr: Attributs

en: Last
fr: Dernier

en: Close
fr: Fermer

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Sort by
fr: Trier par

en: Gender
fr: Sexe

en: Validate
fr: Valider

en: Show
fr: Afficher

en: to
fr: à

en: in
fr: dans

en: Countries
fr: Pays

en: First
fr: Premier

en: Unit
fr: Unité

en: or
fr: ou

en: No limit
fr: Aucune limite

en: Algorithm
fr: Algorithme

en: Website
fr: Site web

en: Missing
fr: Manquant

en: Max
fr: Maximum

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: User Profile
fr: Profil utilisateur

en: New
fr: Nouveau

en: Translations
fr: Traductions

en: comment
fr: commentaire

en: by
fr: par

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Review
fr: Vérifier

en: Complete
fr: Terminé

en: is
fr: est

en: Hide
fr: Masquer

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Others
fr: Autres

en: Enable/Disable
fr: Activer/Désactiver

en: and
fr: et

en: where
fr: où

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Registration
fr: Inscription

en: Start Year
fr: L'année de début

en: Study
fr: Étude

en: Studies
fr: Études

en: Send E-mail
fr: Envoyer le courriel

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Created by
fr: Créé par

en: Reject
fr: Rejeter

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Last Login
fr: Dernière connexion

en: matches
fr: correspondent

en: Processing...
fr: En cours de traitement...

en: Show less
fr: En afficher moins

en: Network
fr: Réseau

en: display
fr: Affichage

en: Search Settings
fr: Paramètres de la recherche

en: match
fr: correspondre

en: Data Sources
fr: Sources de données

en: Value Type
fr: Type de valeur

en: No limits
fr: Aucune limite

en: Disable translation
fr: Désactiver la traduction

en: Datasets
fr: Jeux de données

en: Data Access
fr: Accès aux données

en: Target number of participants
fr: Nombre de participants visé

en: Studies Search
fr: Recherche d'études

en: Variables Search
fr: Recherche de variables

en: Country of residence
fr: Pays de résidence

en: Ethnic Origin
fr: Origine ethnique

en: Dataset Type
fr: Type de jeu de données

en: the harmonization potential of this variable has not yet been evaluated.
fr: Le potentiel d'harmonisation de cette variable n'a pas encore été évalué.

en: Harmonization Datasets
fr: Jeux de données d'harmonisation

en: Territory
fr: Territoire

en: Colors 1
fr: Couleurs 1

en: Colors 2
fr: Couleurs 2

en: Colors 3
fr: Couleurs 3

en: Colors 4
fr: Couleurs 4

en: Colors 5
fr: Couleurs 5

en: Colors 6
fr: Couleurs 6

en: Colors 7
fr: Couleurs 7

en: Colors 8
fr: Couleurs 8

en: Colors 9
fr: Couleurs 9

en: Colors 10
fr: Couleurs 10

en: Colors %c
fr: Couleurs %c

en: Directory @path was created
fr: Le répertoire @path a été créé
