One Click Upload (7.x-1.5) - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: none
ja: なし

en: edit
ja: 編集

en: File extensions
ja: ファイル拡張子

en: Files
ja: ファイル

en: Options
ja: オプション

en: Roles
ja: 役割

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Templates
ja: テンプレート

en: Maximum upload size
ja: 最大アップロードサイズ

en: Mask
ja: マスク

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ja: アップロードファイルサイズを制限するため、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) or "50 MB" (メガバイト)のような数値を入力してください。空白にしておくと、PHP設定の maximum post and file upload size(現在の設定では<strong>%limit</strong>)が利用されます。

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ja: "!name" オプションに正しい値を入力する必要があります。空白のままにしておくか、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) , "50 MB" (メガバイト)のような文字列を入力してください。

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ja: 幅x高さの形式で表現された最大の画像サイズ(たとえば 640x480)。空白のままにすると制限はなくなります。もし、このサイズよりも大きな画像がアップロードされると、設定された幅と高さになるようにリサイズされます。アップロードされたファイルのリサイズによって、ファイル内の<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF データ</a>が消失します。

en: Content authoring
ja: コンテンツ作成
