One Click Upload (7.x-2.1) - en to pt translation catalogue (20 entries)

en: delete
pt: apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Template saved
pt: Template salvo

en: edit
pt: editar

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: File extensions
pt: Extensões de arquivo

en: <none>
pt: «nenhum»

en: Options
pt: Opções

en: Roles
pt: Papéis

en: Add template
pt: Adicionar tema

en: Delete template
pt: Excluir tema

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo para upload

en: The specified file %name could not be uploaded.
pt: O arquivo %name especificado não pôde ser enviado.

en: Mask
pt: Máscara

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
pt: A opção "!name" deve conter um valor válido. Você pode deixar o texto do campo vazio ou informar um valor como "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) ou "50 MB" (megabytes).

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
pt: O tamanho máximo permitido para a imagem é expressa como LARGURAxALTURA (i.e. 640x480). Deixe em branco para sem restrições. Se uma imagem maior for enviada, ela será redimencionada para refletir a altura e largura definida. Redimencionar de imagens enviadas causarão perda dos <a href="http://pt.wikipedia.org/wiki/Exif">dados EXIF</a> da imagem.

en: Content authoring
pt: Criação de conteúdo

en: Entity field
pt: Campo de Entidade
