One Click Upload (7.x-2.1) - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Template saved
fr: Gabarit enregistré

en: edit
fr: modifier

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: File extensions
fr: Extensions de fichier

en: <none>
fr: --aucun--

en: Roles
fr: Rôles

en: Add template
fr: Ajouter un gabarit

en: Delete template
fr: Supprimer le gabarit

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Templates
fr: Modèles

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: Upload path
fr: Chemin de transfert

en: The specified file %name could not be uploaded.
fr: Le fichier spécifié %name n'a pas pu être transféré.

en: Mask
fr: Masque

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fr: L'option "!name" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez soit laisser le champ vide, soit saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80 Ko" (kilo octets) or "50 Mo" (Méga octets).

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fr: La taille maximum autorisée pour une image s'écrit LARGEURxHAUTEUR (par exemple : 640x480). Laisser le champ vide pour que la taille ne soit pas limitée. Si une image plus grande est transférée, elle sera redimensionnée pour correspondre à largeur et à la hauteur indiquées. Le redimensionnement de l'image lors du transfert peut entrainer la perte des <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">données EXIF</a> de l'image.

en: Content authoring
fr: Rédaction de contenu

en: Entity field
fr: Champs entité
