Directory based organisational layer (7.x-1.0-beta3) - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Operations
fr: Actions

en: root
fr: racine

en: Upload
fr: Transférer

en: file
fr: fichier

en: Directory settings
fr: Paramètres du répertoire

en: Up
fr: Haut

en: Directory
fr: Répertoire

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: view files
fr: voir les fichiers

en: The file upload failed. %upload
fr: Le transfert de fichier a échoué. %upload

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers

en: Create directory
fr: Créer un répertoire

en: Directory where files are being stored.
fr: Répertoire dans lequel les fichiers sont stockés.

en: Regex for filtering image files
fr: Regex pour le filtrage des fichiers image

en: Directory path may not be empty.
fr: Le chemin du répertoire ne peut pas être vide.

en: @file deleted (!fid)
fr: @file supprimé (!fid)

en: @dir could not be created!
fr: @dir n'a pas pu être créé !

en: Directory @uri could not be created!
fr: Le répertoire @uri n'a pas pu être créé !

en: The upload directory @relpath could not be created!
fr: Le répertoire de transfert @relpath n'a pas pu être créé !

en: A file was unable to be uploaded.
fr: Il a été impossible de transférer un fichier.

en: Odir files
fr: Fichiers odir

en: add files
fr: Ajouter des fichiers

en: edit files
fr: Modifier les fichiers

en: move files
fr: Déplacer les fichiers

en: @file has been added (b).
fr: @file a été ajouté (b).

en: @file has been added.
fr: @file a été ajouté.

en: You don't have the required permissions for accessing @uri
fr: Vous n'avez pas les droits requis pour accéder à @uri

en: A module for viewing and managing directories.
fr: Un module pour voir et gérer les répertoires.

en: Images and Slideshow
fr: Images et diaporamas

en: Select a slideshow module
fr: Sélectionner un module de diaporama

en: Adds image functionality for image files.
fr: Ajoute une fonctionnalité image aux fichiers image.

en: Add new directory
fr: Ajouter un nouveau répertoire

en: Trash can
fr: Corbeille
