Directory based field (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (5 entries)

en: Default
it: Predefinito

en: Add
it: Aggiungi

en: Directory
it: Cartella

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
it: %name: il valore non può essere più lungo di %max caratteri.

en: This field stores varchar text in the database.
it: Questo campo immagazzina nel database testo di tipo varchar.
