Organic groups (7.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (50 entries)

en: Home
id: Depan

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Perintah

en: Username
id: Nama anggota

en: Group
id: Kelompok

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Additional details
id: Detil tambahan

en: Description
id: Keterangan

en: Enabled
id: Aktif

en: Weight
id: Urutan

en: Name
id: Nama

en: Update
id: Mutakhirkan

en: User
id: Anggota

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Update options
id: Pilihan pemutakhiran

en: Active
id: Aktif

en: Roles
id: Tingkatan

en: Role name
id: Nama tingkatan

en: Add a role to the selected users
id: Tambahkan tingkatan pada anggota yang dipilih

en: Remove a role from the selected users
id: Hapus tingkatan pada anggota yang dipilih

en: security
id: keamanan

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Add user
id: Tambah anggota

en: The update has been performed.
id: Update sudah dilakukan.

en: locked
id: terkunci

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Member for
id: Anggota selama

en: No users selected.
id: Tidak ada anggota yang dipilih.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
id: Terdeteksi usaha jahat untuk mengubah bagian anggota yang terlindungi.

en: People
id: Orang

en: Blocked
id: Diblokir

en: Permissions
id: Hak akses

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Delete role
id: Hapus tingkatan

en: Add field
id: Tambah data

en: Permission
id: Hak akses

en: Save role
id: Simpan tingkatan

en: Add role
id: Tambah tingkatan

en: The role has been added.
id: Tingkatan sudah ditambahkan.

en: Save permissions
id: Simpan hak akses

en: edit permissions
id: edit hak akses

en: List, edit, or add user roles.
id: Lihat, edit atau tambah tingkatan anggota.

en: edit role
id: edit tingkatan

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
id: Nama untuk tingkatan ini. Misalnya: "moderator", "dewan redaksi", "perancang situs".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
id: Nama tingkatan %name sudah ada. Silakan pilih nama yang lain.

en: The role has been renamed.
id: Tingkatan sudah diganti namanya.

en: The role has been deleted.
id: Tingkatan sudah dihapus.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
id: Menentukan akses atas fitur dengan memilih hak akses pada tingkatan tertentu.

en: Edit role
id: Edit tingkatan
