Organic groups (7.x-1.1-rc2) - en to hi translation catalogue (82 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Group
hi: समूह

en: Subscribe to group
hi: समूह से सदस्यता

en: Unsubscribe from group
hi: समूह से सदस्यता वापस

en: Send invitation
hi: आमंत्रण भेजें

en: Organic groups
hi: जैविक समूह

en: Administer the suite of Organic groups modules.
hi: जैविक समूह मॉड्यूल के सुइट प्रशासन।

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Are you sure you want to join the group %title?
hi: क्या आप निश्चित तौर पर %title समूह से जुड़ना चाहते हैं ?

en: Description
hi: उल्लेख

en: Organic groups settings
hi: जैविक समूह सेटिंग्स

en: more
hi: और भी

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Weight
hi: मान

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: URL
hi: यूआरएल

en: Teaser
hi: टीज़र

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Node
hi: नोड

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Post
hi: पोस्ट

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Roles
hi: भूमिका

en: Group ID
hi: समूह आईडी

en: Role name
hi: दायित्व नाम

en: Member since
hi: समय से सदस्य

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Add a role to the selected users
hi: चयनित उपयोगकर्ताओं के लिए एक भूमिका जोड़ें

en: Remove a role from the selected users
hi: चयनित उपयोगकर्ताओं में से एक भूमिका निकालें

en: security
hi: सुरक्षा

en: Members
hi: सदस्य

en: group
hi: समूह

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Full
hi: पूरा

en: Add user
hi: सदस्य जोडें

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: locked
hi: तालाबंद

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Member for
hi: के लिये सदस्य

en: No users selected.
hi: कोई सदस्य चुने हुए नहीं है।

en: Entity
hi: इकाई

en: People
hi: कर्मचारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: User name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Apply
hi: लागू करें

en: Delete role
hi: भूमिका हटाएं

en: Permission
hi: अनुमति

en: Save permissions
hi: अनुमति सहेजें

en: edit permissions
hi: अनुमति बदलें

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: List, edit, or add user roles.
hi: दायित्व सूचि देखे, जोडें और बदलाव करें

en: edit role
hi: दायित्व बदलें

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Bundles
hi: बंडल

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Edit role
hi: दायित्व बदलाव

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: OG group
hi: OG समूह

en: %1 groups
hi: %1 समूहों
