Organic groups (7.x-1.1-rc2) - en to is translation catalogue (72 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Username
is: Notendanafn

en: Group
is: Hópur

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: more
is: meira

en: Enabled
is: Virkt

en: Reset
is: Endursetja

en: Weight
is: Vægi

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: Field
is: Svæði

en: Update
is: Uppfæra

en: URL
is: vefslóð

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: User
is: Notandi

en: Configure
is: Stilla

en: Node
is: Nóða

en: Update options
is: Uppfærsluvalkostir

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Post
is: Færsla

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Roles
is: Hlutverk

en: Role name
is: Nafn hlutverks

en: Member since
is: Meðlimur síðan

en: Fields
is: Svæði

en: Contains
is: Inniheldur

en: State
is: Fylki

en: Add a role to the selected users
is: Bæta við hlutverki á valda notendur

en: Remove a role from the selected users
is: Fjarlægja hlutverk frá völdum notendum

en: security
is: öryggi

en: Members
is: Meðlimir

en: My groups
is: Hóparnir mínir

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: Defaults
is: Sjálfgildi

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Add user
is: Bæta við notanda

en: Pending
is: Í biðstöðu

en: The update has been performed.
is: Uppfærslan hefur verið framkvæmd.

en: locked
is: læst

en: The changes have been saved.
is: Breytingarnar hafa verið vistaðar.

en: Member for
is: Meðlimur í

en: No users selected.
is: Engir notendur valdir.

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: Permissions
is: Réttindi

en: Apply
is: Virkja

en: Delete role
is: Eyða hlutverki

en: Add field
is: Bæta við svæði

en: Permission
is: Réttindi

en: Save role
is: Vista hlutverk

en: Add role
is: Bæta við hlutverki

en: The role has been added.
is: Hlutverkinu hefur verið bætt við.

en: Save permissions
is: Vista réttindi

en: List, edit, or add user roles.
is: Raða, breyta og bæta við notendahlutverkum.

en: edit role
is: breyta hlutverki

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
is: Hlutverkið %name er þegar til. Vinsamlegast veljið annað hlutverkanafn.

en: The role has been renamed.
is: Hlutverkið hefur verið endurskírt.

en: The role has been deleted.
is: Hlutverkinu hefur verið eytt.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
is: Ákvarða aðgang að eiginleikum með því að velja heimildir fyrir hlutverk.

en: Edit role
is: Breyta hlutverki
