Organic groups (7.x-1.1-rc4) - en to fr translation catalogue (383 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Group
fr: Groupe

en: Subscribe to group
fr: S'abonner au groupe

en: Unsubscribe from group
fr: Se désabonner du groupe

en: Administer the suite of Organic groups modules.
fr: Administrer la série des modules d'Organics groups

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Are you sure you want to join the group %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rejoindre le groupe %title ?

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Organic groups settings
fr: Paramètres d'Organic groups

en: more
fr: plus

en: Enabled
fr: Activé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Teaser
fr: Accroche

en: User
fr: Utilisateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Node
fr: Nœud

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Post
fr: Publier

en: Block
fr: Bloc

en: Roles
fr: Rôles

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: Role name
fr: Nom du rôle

en: Member since
fr: Membre depuis

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: State
fr: État

en: Add a role to the selected users
fr: Ajouter un rôle aux utilisateurs sélectionnés

en: Remove a role from the selected users
fr: Retirer un rôle aux utilisateurs sélectionnés

en: security
fr: sécurité

en: Members
fr: Membres

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: group
fr: groupe

en: My groups
fr: Mes groupes

en: Current group
fr: Groupe actuel

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Pending
fr: En attente

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: locked
fr: verrouillé

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Member for
fr: Membre depuis

en: No users selected.
fr: Aucun utilisateur sélectionné.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
fr: Tentative frauduleuse de modification de champs utilisateur protégés détectée.

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Group manager
fr: Administrateur du groupe

en: Entity
fr: Entité

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Other groups
fr: Autres groupes

en: Permissions
fr: Droits

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Migrate
fr: Migrer

en: Join
fr: S'inscrire

en: Apply
fr: Appliquer

en: Join group
fr: Rejoindre le groupe

en: Leave group
fr: Quitter le groupe

en: Add members
fr: Ajouter des membres

en: Group description
fr: Description du groupe

en: Delete role
fr: Supprimer le rôle

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à autocomplétion

en: Permission
fr: Droit

en: Save role
fr: Enregistrer le rôle

en: Private group
fr: Groupe privé

en: OG members
fr: Membres OG

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: The role has been added.
fr: Le rôle a été ajouté.

en: Offset
fr: Décalage

en: Save permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: edit permissions
fr: modifier les droits

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Subscribe user to group
fr: Inscrire l'utilisateur au groupe

en: Unsubscribe user from group
fr: Désincrire l'utilisateur du groupe

en: User is group member
fr: L'utilisateur est membre du groupe

en: List, edit, or add user roles.
fr: Afficher, ajouter ou modifier des rôles d'utilisateur.

en: edit role
fr: modifier le rôle

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Bundles
fr: Types

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: %name: this post can't be referenced.
fr: %name : ce contenu ne peut être référencé.

en: Add users
fr: Ajouter des utilisateurs

en: Group memberships
fr: Abonnements du groupe

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fr: Le nom pour ce rôle. Exemple : « modérateur », « responsable de l'édition », « architecte du site ».

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
fr: Le nom de rôle %name existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: The role has been renamed.
fr: Le rôle a été renommé.

en: The role has been deleted.
fr: Le rôle a été supprimé.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fr: Déterminer les accès aux fonctionnalités en choisissant des droits pour les rôles.

en: Edit role
fr: Modifier le rôle

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: Error, unset permission
fr: Erreur, permission non définie

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: Since
fr: Depuis

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: Detection method
fr: Méthode de détection

en: Edit own %type_name content
fr: Modifier ses propres contenus %type_name

en: Edit any %type_name content
fr: Modifier n'importe quel contenu %type_name

en: Delete own %type_name content
fr: Supprimer les contenus %type_name dont on est l'auteur

en: Delete any %type_name content
fr: Supprimer n'importe quel contenu %type_name

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Group type
fr: Type de groupe

en: Sort By
fr: Trier par

en: One post processed. | @count posts processed.
fr[0]: Une contribution traitée.
fr[1]: @count contributions traitées.

en: Group subscription
fr: Abonnement au groupe

en: This field stores groups associated with the content.
fr: Ce champ stocke les groupes associés au contenu.

en: Group content state
fr: État du contenu du groupe

en: Group default list
fr: Liste par défaut du groupe

en: Group audience
fr: Audience du groupe

en: Display the list of referenceable groups as a textfield with autocomplete behaviour.
fr: Afficher la liste de groupes référençables comme champ texte avec autocomplétion.

en: Select the input type that should be used to get the groups audience. Note that the <em>Never show "other groups"</em> option will show all groups including the ones the user is a not a member of.
fr: Sélectionner le type de saisie qui devrait être utilisé pour obtenir l'audience des groupes. Notez que l'option <em>Ne jamais montrer "autres groupes"</em> va montrer tous les groupes, incluant ceux dont l'utilisateur n'est pas membre.

en: Automatically decide the input according to user permissions (Recommended)
fr: Décider automatiquement de la saisie d'après les droits de l'utilisateur (Recommandé)

en: Never show "other groups"
fr: Ne jamais montrer "autres groupes"

en: Always show "other groups"
fr: Toujours afficher "autres groupes"

en: Select the groups this content should be associated with.
fr: Sélectionner les groupes auxquels ce contenu devrait être associé.

en: There are no groups you can select from.
fr: Il n'y a aucun groupe que vous pouvez sélectionner.

en: %name: label mismatch. Please check your selection.
fr: %name : l'étiquette ne correspond pas. Veuillez vérifier votre sélection.

en: %name: found no valid group with that label.
fr: %name : aucun groupe valide trouvé avec cette étiquette.

en: Administer all groups and permissions.
fr: Administrer tous les groupes et droits.

en: Edit the group. Note: This permission controls only node entity type groups.
fr: Modifier le groupe. Note : Ce droit ne contrôle que les entités groupes de type nœud.

en: Administer group
fr: Administrer le groupe

en: Manage or block users, and manage their role assignments in the group.
fr: Gérer ou bloquer les utilisateurs, et gérer leurs assignations de rôles dans le groupe.

en: Determine if this should be a group.
fr: Déterminer s'il s'agit d'un groupe.

en: Determine if group should use default roles and permissions.
fr: Déterminer si le groupe doit utiliser les rôles et droits par défaut.

en: Group roles and permissions
fr: Rôles et droits du groupe

en: Determine to which groups this group content is assigned to.
fr: Déterminer à quels groupes ce contenu de groupe est assigné.

en: Groups audience
fr: Audience de groupes

en: Group @gid - @entity ID @etid
fr: Groupe @gid - @entity ID @etid

en: Entity @entity_type ID @id
fr: Entité @entity_type ID @id

en: group autocomplete
fr: autocomplétion du groupe

en: API to allow associating content with groups.
fr: API permettant d'associer des contenus à des groupes.

en: Select the state of the group.
fr: Sélectionner l'état du groupe.

en: Group user roles
fr: Rôles des utilisateurs du groupe.

en: Group permissions
fr: Droits du groupe

en: Filter by group permissions.
fr: Filtrer par droits du groupe.

en: @entity group
fr: Groupe @entity

en: Add information on groups that belong to the @entity entity.
fr: Ajouter des informations sur les groupes qui appartiennent à l'entité @entity.

en: Group state
fr: État du groupe

en: Add Group access field to group types.
fr: Ajouter le champ d'accès de groupe aux types de groupe.

en: Group visibility
fr: Visibilité du groupe

en: Add Group access field to group-content types, that may override the group settings.
fr: Ajouter le champ d'accès au groupe au type de contenu de groupe, qui peuvent supplanter les paramètres du groupe.

en: Group content visibility
fr: Visibilité du contenu de groupe

en: Enable access control for private and public groups and group content.
fr: Activer le contrôle d'accès pour les groupes privés et publics et pour le contenu de groupe.

en: Group context detection
fr: Détection du contexte de groupe

en: Order of Group context detection methods.
fr: Ordre des méthodes de détection du contexte de groupe.

en: Group context negotiation configuration saved.
fr: Configuration de la négociation du contexte de groupe enregistrées.

en: Select groups if they were passed in the URL (e.g. node/add/post?gids_node[]=4,5,6).
fr: Sélectionner les groupes s'ils ont été passés dans l'URL (exemple : node/add/post?gids_node[]=4,5,6).

en: Determine context by checking if a node is a group or a group content.
fr: Déterminer le contexte en vérifiant si un nœud est un groupe ou un contenu de groupe.

en: User view
fr: Voir l'utilisateur

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user view' page.
fr: Déterminer le contexte en vérifiant si l'utilisateur est un groupe ou un contenu de groupe sur la page 'voir l'utilisateur'.

en: User edit
fr: Modifier l'utilisateur

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user edit' page.
fr: Déterminer le contexte en vérifiant si l'utilisateur est un groupe ou un contenu de groupe sur la page 'modifier l'utilisateur'.

en: Organic groups context
fr: Contexte Organic groups

en: Get a group from a viewed page.
fr: Obtenir le groupe à partir d'une page vue.

en: Current group from context
fr: Groupe actuel depuis le contexte

en: View @label field
fr: Voir le champ @label

en: View the @label field for existing groups.
fr: Voir le champ @label des groupes existant.

en: Edit @label field
fr: Modifier le champ @label

en: Edit the @label field for existing groups.
fr: Modifier le champ @label des groupes existant.

en: Provide field access based on group.
fr: Fournir un accès au champ basé sur le groupe.

en: Organic groups register
fr: Inscription Organic groups

en: Allow subscribing to groups during the user registration.
fr: Autoriser les abonnements aux groupes lors de l'inscription des utilisateurs.

en: Add a group member to %group
fr: Ajouter un membre au groupe %group

en: Membership state
fr: Statut de l'adhésion

en: Select the state of the membership.
fr: Sélectionner le statut de l'adhésion.

en: You have entered an invalid user name.
fr: Vous avez saisi un nom d'utilisateur invalide.

en: %user has been added to group.
fr: %user a été ajouté au groupe.

en: No people available apart of the group manager.
fr: Personne n'est disponible à part le gérant du groupe.

en: view permissions
fr: voir les droits

en: Save global permissions
fr: Sauver les permissions globales

en: @bundle - @entity entity
fr: @bundle - entité @entity

en: Field %field already exists in %bundle.
fr: Le champ %field existe déjà dans %bundle.

en: Added field %field to %bundle.
fr: Champ %field ajouté à %bundle.

en: In order to join any group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
fr: Afin de joindre n'importe quel groupe, vous devez <a href="!login">vous identifier</a>. Après avoir fait ça, vous devrez re-demander un abonnement.

en: In order to join any group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
fr: Afin de joindre un groupe, vous devez <a href="!login">vous identifier</a> ou <a href="!register">créer un nouveau compte</a>. Après ceci, vous devrez demander une nouvelle fois un abonnement.

en: You are already a member of the group @group.
fr: Vous êtes déjà membre du groupe @group.

en: @user is already a member of the group @group.
fr: @user est déjà membre du groupe @group.

en: As the manager of %group, you can not leave the group.
fr: En tant que gestionnaire de %group, vous ne pouvez pas quitter le groupe.

en: Are you sure you want to unsubscribe from the group %title?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir vous désabonner du groupe %title ?

en: You are the group manager
fr: Vous êtes le gestionnaire du groupe

en: Request group membership
fr: Demander à faire partie du groupe

en: This is a closed group. Only a group administrator can add you.
fr: C'est un groupe fermé. Seul un administrateur de groupe peut vous ajouter.

en: Specify how Group should treat content of this type. Content may behave as a group, as group content, or may not participate in Group at all.
fr: Spécifiez comment le groupe devra traiter le contenu de ce type. Le contenu devra agir comme un groupe, un contenu de groupe, ou ne pas participer aux groupes du tout.

en: Not a group type
fr: Pas un type de groupe

en: Group content
fr: Contenu de groupe

en: Not a group content type
fr: Pas un type de contenu de groupe

en: Group content type
fr: Type de contenu de groupe

en: Allow user to be a member of a group (approval required).
fr: Permettre à l'utilisateur d'être membre d'un groupe (approbation requise).

en: Subscribe user to group (no approval required).
fr: Abonner l'utilisateur à un groupe (aucune approbation nécessaire).

en: Allow user to be a member of a group without an approval of the group administrator.
fr: Permettre à l'utilisateur d'être membre d'un groupe sans approbation de l'administrateur de ce groupe.

en: Allow user to be remove membership from a group.
fr: Autoriser l'utilisateur à être supprimé d'un groupe.

en: Approve and deny subscription
fr: Autoriser ou refuser les abonnements

en: Allow user to allow or deny another user's subscription request.
fr: Permettre à l'utilisateur d'autoriser ou de refuser la requête d'abonnement d'un autre utilisateur.

en: Add a new user to the group.
fr: Ajouter un nouvel utilisateur au groupe

en: Approve membership of the selected users
fr: Approuver l'abonnement des utilisateurs sélectionnés

en: Deny membership from the selected users
fr: Refuser l'abonnement des utilisateurs sélectionnés

en: Block membership from the selected users
fr: Bloquer l'abonnement des utilisateurs sélectionnés

en: Add people
fr: Ajouter des utilisateurs

en: Add group members.
fr: Ajouter des membres au groupe.

en: Manage the group members.
fr: Gérer les membres du groupe.

en: Roles (read-only)
fr: Rôles (lecture seule)

en: Manage the group roles.
fr: Gérer les rôles du groupe.

en: View the group roles.
fr: Voir les rôles du groupe.

en: Permissions (read-only)
fr: Droits (lecture seule)

en: Manage the group permissions.
fr: Gérer les droits du groupe.

en: View the group permissions.
fr: Voir les droits du groupe.

en: Find and manage group members.
fr: Trouver et gérer les membres du groupe.

en: Organic groups UI
fr: UI d'Organic groups

en: Organic groups UI.
fr: UI d'Organic groups.

en: Control access by whether or not a node is of type "Group content".
fr: Contrôle d'accès si un nœud est du type "Contenu de groupe".

en: Control access by whether or not a node is of type "Group".
fr: Contrôle d'accès si un nœud est du type "Groupe".

en: OG: user permission in group
fr: OG : permission de l'utilisateur dans le groupe

en: Group permission
fr: Permission du groupe

en: Only users with the selected permission flag, in the specified group, will be able to access this.
fr: Seuls les utilisateurs avec le drapeau de permission sélectionné, dans le groupe spécifié, auront accès à ceci.

en: @identifier has "@perm in @group group"
fr: @identifier a "@perm dans le groupe @group"

en: Group label
fr: Étiquette du groupe

en: This is description of the group.
fr: C'est la description du groupe.

en: Master
fr: Principal

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: You can not change "@label" field from a translated content.
fr: Vous ne pouvez pas changer le champ "@label" d'un contenu traduit.

en: Changing this field can only be done via <a href="@node">@title</a>.
fr: Changer ce champ ne peut être fait que via <a href="@node">@title</a>.

en: Get group members from group audience
fr: Obtenir les membres du groupe à partir de son audience

en: List of group members
fr: Liste des membres du groupe

en: List of group managers
fr: Liste des gestionnaires du groupe

en: Organic groups or one of its modules needs to migrate data.
fr: Organic groups ou un de ses modules a besoin de migrer des données.

en: Organic groups or one of its modules needs to <a href="@url">migrate data</a>. After a successful execution you can disable it.
fr: Organic groups ou un de ses modules a besoin de <a href="@url">migrer des données</a>. Après une exécution réussie, vous pouvez le désactiver.

en: Organic groups or one of its modules needs you to enable Organic groups migrate module.
fr: Organic groups ou l'un de ses modules nécessite l'activation du module Organic groups migrate.

en: Read the <a href='@url'>README.txt</a> file in the Organic groups module directory.
fr: Lire le fichier <a href='@url'>README.txt</a> du le répertoire du module Organic groups.

en: Information about Organic Groups can also be found on the module's<a href='@og'>documentation page</a>.
fr: Des informations à propos d'Organic Groups peuvent aussi être trouvées sur la <a href='@og'>page de documentation</a> du module.

en: Organic groups group
fr: Groupe Organic groups

en: Organic groups membership
fr: Abonnement d'Organic groups

en: Administer Organic groups permissions
fr: Administrer les droits d'Organic groups

en: Request message
fr: Message de la demande

en: This is the text a user may send to the group administrators.
fr: Ceci est le texte qu'un utilisateur peut envoyer aux administrateurs du groupe.

en: No change needed in Organic groups schema.
fr: Aucun changement n'est nécessaire dans le schéma d'Organic groups.

en: The human-readable description of this group membership type.
fr: La description affichée de ce type d'adhésion à un groupe.

en: A unique machine-readable name for this group membership type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour ce type d'adhésion à un groupe. Il doit ne contenir que des lettres minuscules, des nombres et des tirets bas.

en: Save og membership type
fr: Enregistrer le type d'adhésion OG

en: Delete og_membership type
fr: Supprimer le type d'adhésion OG

en: The entity that is a group.
fr: L'entité qui est un groupe.

en: The URL to the entity that is a group.
fr: L'URL de l'entité qui est un groupe.

en: The group associated with the group membership.
fr: Le groupe associé avec l'abonnement de groupe.

en: @entity group membership
fr: Abonnement du groupe @entity

en: Add information on groups membership that are associated with the @entity entity.
fr: Ajouter des informations sur l'abonnement des groupes qui sont associés avec l'entitié @entity.

en: Group membership
fr: Adhésion au groupe

en: group membership
fr: adhésion au groupe

en: Groups list
fr: Liste des groupes

en: Group: Group's state
fr: Groupe : État du groupe

en: There is no content in this group.
fr: Il n'y a aucun contenu dans ce groupe.

en: OG nodes
fr: Nœuds OG

en: User is not a member of any group.
fr: L'utilisateur n'est membre d'aucun groupe.

en: %1 groups
fr: %1 groupes

en: The group from context, if exists.
fr: Le groupe du contexte, s'il existe.

en: Organic groups context detection and selection
fr: Détection et sélection du contexte d'Organic groups

en: Group from OG context module
fr: Groupe du module OG context

en: Get the group context, if exists, from Organic groups context module.
fr: Obtenir le contexte du groupe, s'il existe, du module Organic groups context.

en: The group that will have members and content associated with.
fr: Le groupe auquel seront associés des membres et du contenu.

en: Content that will belong to a single or multiple groups.
fr: Contenu qui va appartenir à un ou plusieurs groupes.

en: OG example
fr: Exemple OG

en: Example module to show Organic groups configuration that can be used as building block.
fr: Le module Example pour montrer une configuration d'Organic groups, qui peut être utilisé comme bloc de construction.

en: There are no migration options.
fr: Il n'y a aucune option de migration.

en: Migrating Organic groups data
fr: Migration des données Organic groups

en: Organic groups migration is starting.
fr: La migration Organic groups commence.

en: Organic groups migration has encountered an error.
fr: La migration d'Organic groups a rencontré une erreur.

en: Not executed
fr: Non exécuté

en: Executed successfully
fr: Exécuté avec succès

en: Executed but failed
fr: Exécuté mais échoué

en: Organic groups migrate
fr: Migrer Organic groups

en: Migrate Organic groups data.
fr: Migrer les données d'Organic groups.

en: Upgrade group content
fr: Mettre à jour le contenu de groupe

en: User relation to group
fr: Relation de l'utilisateur vis-à-vis du groupe

en: Group register
fr: Inscription au groupe

en: Group manager full permissions
fr: Pleins droits pour le gestionnaire du groupe

en: When enabled the group manager will have all the permissions in the group.
fr: Si coché, le gestionnaire de groupe aura tous les droits dans ce groupe.

en: Membership type
fr: Type d'adhésion

en: Select the group membership type of the membership.
fr: Sélectionner le type d'adhésion du groupe.

en: It is not allowed to add the group field to the group entity.
fr: L'ajout d'un champ de groupe à l'entité du groupe n'est pas autorisé.

en: Set the content type to be a group, that content will be associated with, and will have group members.
fr: Définir le type de contenu pour être un groupe, auquel du contenu sera associé, et qui aura des membres de groupe.

en: To unset the group definition you should delete the "Group type" field via !url.
fr: Pour enlever la définition du groupe, vous devriez supprimer le champ "Type de groupe" via !url.

en: Set the content type to be a group content, that can be associated with groups.
fr: Définir le type de contenu pour être un contenu de groupe, qui peut être associé avec des groupes.

en: To unset the group content definition you should delete the "Groups audience" field via !url.
fr: Pour supprimer la définition du contenu de groupe, vous devez supprimer le champ "Audience de groupes" via !url.

en: Administer the Organic groups settings.
fr: Administrer les paramètres d'Organic groups.

en: Organic groups global permissions
fr: Droits globaux d'Organic groups

en: Configure Organic groups global permissions.
fr: Configurer les droits globaux d'Organic groups.

en: Organic groups global roles
fr: Rôles globaux d'Organic groups

en: Configure Organic groups global roles.
fr: Configurer les rôles globaux d'Organic groups.

en: Organic groups field settings
fr: Paramètres du champ d'Organic groups

en: Configure Organic groups fields in bundles.
fr: Configurer des champs d'Organic groups dans des paquets.

en: Delete an Organic groups field from a bundle.
fr: Supprimer un champ d'Organic groups d'un paquet.

en: Groups selective state (e.g. open group, moderated group, etc.') were upgraded.
fr: Les états sélectifs des groupes (par ex. : groupe ouvert, groupe modéré, etc.) ont été mis à jour.

en: Upgrade group visibility (e.g. open, moderated, closed) from Organic groups 6.
fr: Mettre à jour la visibilité du groupe (exemple: ouvert, modéré, fermé) d'Organic groups 6.

en: OG: user membership in group
fr: OG : adhésion de l'utilisateur au groupe

en: Control access by group membership.
fr: Contrôle d'accès par adhésion au groupe.

en: State in group
fr: État dans le groupe

en: Only users with the specified state in group will be able to access this.
fr: Seuls les utilisateurs avec l'état spécifié dans le groupe pourront accéder à ceci.

en: Error, unset state
fr: Erreur, état non défini

en: @identifier has "@state in @group group"
fr: @identifier a "@state dans le groupe @group"

en: OG Content create links
fr: Liens de création de contenu OG

en: Crafted links to create content (nodes) for a given group.
fr: Liens construits pour créer du contenu (nœuds) pour un groupe donné.

en: Content create links
fr: Liens de création de contenu

en: Migrate membership information from audience field to group membership entity.
fr: Migrer les informations d'abonnement du champ audience à l'entité d'abonnement de groupe.

en: Membership of group @label for @type @id
fr: Abonnement du groupe @label pour @type @id

en: There are no pending migration plugins that need to be executed. You can disable Organic groups migrate module.
fr: Il n'y a aucun plugin de migration en attente qui a besoin d'être exécuté. Vous pouvez désactiver le module Organic groups migrate.

en: Renamed Organic groups 6 tables. Enable Organic groups migrate module to continue the migration of data.
fr: A renommé les 6 tables d'Organic groups. Activez le module Organic groups migrate pour continuer la migration des données.

en: Organic groups added group membership tables. Enable Organic groups migrate module to continue the migration of data.
fr: Organic groups a ajouté les tables d'abonnement de groupe. Activez le module Organic groups migrate pour continuer la migration des données.

en: Added table indexes for the following tables: @tables
fr: Indexes de table ajouté aux tables suivantes : @tables

en: The user's OG membership
fr: L'adhésion OG de l'utilisateur

en: OG membership
fr: Adhésion OG

en: User has become a group member
fr: L'utilisateur est devenu membre du groupe

en: A user has become a group member, but might have been not yet approved.
fr: Un utilisateur est devenu membre du groupe mais n'a peut-être pas encore été approuvé.

en: User membership has been approved
fr: L'adhésion de l'utilisateur a été approuvée

en: User membership has been blocked
fr: L'adhésion de l'utilisateur a été bloquée

en: User has been removed from group
fr: L'utilisateur a été retiré du groupe

en: A user has been removed from group and is no longer a group member.
fr: Un utilisateur a été retiré et n'est plus membre du groupe.

en: The group content determining the group audience.
fr: Le contenu de groupe déterminant l'audience du groupe.

en: Get group managers from group audience
fr: Obtenir les gestionnaires du groupe à partir de son audience

en: Get group content from a group
fr: Obtenir le contenu d'un groupe

en: The group for which to fetch content.
fr: Le groupe pour lequel récupérer le contenu.

en: The entity type of the content which is to be fetched.
fr: Le type d'entité du contenu qui va être récupéré.

en: Add group content to group
fr: Ajouter le contenu de groupe au groupe

en: Group content entity
fr: Entité de contenu de groupe

en: The group content which is to be added to a group.
fr: Le contenu de groupe qui va être ajouté à un groupe.

en: Remove group content from group
fr: Supprimer le contenu de groupe du groupe

en: The entity which is to be removed from a group.
fr: L'entité qui va être retirée d'un groupe.

en: The user who will be subscribed.
fr: L'utilisateur qui sera inscrit.

en: The user who will be unsubscribed.
fr: L'utilisateur qui sera désinscrit.

en: User has group permission
fr: L'utilisateur a le droit du groupe

en: The permission to check for.
fr: Le droit à vérifier.

en: The group for which permission should be checked.
fr: Le groupe pour lequel le droit doit être vérifié.

en: Valid membership states
fr: États d'abonnement valides

en: Entity is group
fr: L'entité est un groupe

en: Entity is group content
fr: L'entité est un contenu de groupe

en: Evaluates to TRUE if the user is a member of the group and the membership meets the configured valid membership state.
fr: Évalué à VRAI si l'utilisateur est membre du groupe et si son adhésion correspond à l'état d'adhésion configuré comme valide.

en: Determines whether the entity is an active group.
fr: Détermine si l'entité est un groupe actif.

en: Determines whether the entity is group content, i.e. it can be or is used as group content.
fr: Détermine si l'entité est un contenu de groupe, c'est-à-dire s'il peut ou est utilisé comme contenu de groupe.

en: OG membership type
fr: Type d'adhésion OG

en: A list of all group memberships of the @name entity.
fr: Une liste de tous les abonnements de groupe de l'entité @name.

en: The group associated with the @name entity.
fr: Le groupe associé avec l'entité @name.

en: A list of members of the group, including active, pending and blocked memberships.
fr: Une liste de membres du groupe, incluant les abonnements actifs, en attente et bloqués.

en: The user account of the group manager.
fr: Le compte utilisateur du gérant du groupe.

en: The entity that is a group content.
fr: L'entité qui est un contenu de groupe.

en: Group membership type
fr: Type d'adhésion au groupe

en: The group membership type.
fr: Le type d'adhésion au groupe.

en: The numeric id of the entity.
fr: L'identifiant numérique de l'entité.

en: Show all the roles a user belongs to in a group.
fr: Montrer tous les rôles auxquels un utilisateur appartient dans un groupe.

en: %1 group members
fr: Membres du groupe %1

en: Field %field can only be attached to %entities entity bundles.
fr: Le champ %field ne peut être attaché qu'à un ensemble d'entités %entities.

en: OG: Node is an OG group
fr: OG : Le nœud est un groupe OG

en: @identifier is an OG group
fr: @identifier est un groupe OG

en: OG: Node is an OG group content
fr: OG : Le nœud est le contenu d'un groupe OG

en: @identifier is an OG group content
fr: @identifier est le contenu d'un groupe OG

en: OG Group
fr: Groupe OG

en: OG group from node
fr: Groupe OG d'un nœud

en: Get the OG group context from a node.
fr: Obtenir le contexte de groupe OG d'un nœud.

en: Node from OG group
fr: Nœud d'un groupe OG

en: Get the node from an OG group.
fr: Obtenir le nœud d'un groupe OG.
