Organic groups (7.x-1.2) - en to da translation catalogue (133 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Username
da: Brugernavn

en: Group
da: Gruppe

en: Subscribe to group
da: Tilmeld gruppe

en: Unsubscribe from group
da: Frameld gruppe

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: Administer the suite of Organic groups modules.
da: Administrér samlingen af Organic groups-moduler.

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Are you sure you want to join the group %title?
da: Er du sikker på, at du vil melde dig ind i gruppen %title?

en: Manager
da: Administrator

en: Description
da: Beskrivelse

en: Organic groups settings
da: Indstillinger for Organic Groups

en: more
da: mere

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Reset
da: Gendan

en: Weight
da: Vægt

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Update
da: Opdatér

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: User
da: Bruger

en: Configure
da: Konfigurér

en: Node
da: Indholdselement

en: Update options
da: Opdatering

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Post
da: Indlæg

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Roles
da: Roller

en: Group ID
da: Gruppe ID

en: Role name
da: Navn

en: Fields
da: Felter

en: Contains
da: Indeholder

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: Remove a role from the selected users
da: Fjern en rolle fra de valgte brugere

en: security
da: sikkerhed

en: Members
da: Medlemmer

en: Group name
da: Navn

en: group
da: gruppe

en: My groups
da: Mine grupper

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Defaults
da: Standarder

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Pending
da: Afventer

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: locked
da: låst

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Member for
da: Medlem i

en: No users selected.
da: Ingen brugere valgt.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
da: Opdaget forsøg på at ændre beskyttede felter.

en: Group manager
da: Gruppeadministrator

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Other groups
da: Andre grupper

en: Permissions
da: Tilladelser

en: User name
da: Brugernavn

en: Migrate
da: Migrér

en: Join
da: Tilmeld

en: Apply
da: Udfør

en: Join group
da: Tilmeld gruppe

en: Leave group
da: Forlad gruppen

en: Add members
da: Tilføj medlemmer

en: Group description
da: Gruppens beskrivelse

en: Delete role
da: Slet rolle

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Add field
da: Tilføj felt

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Permission
da: Tilladelse

en: Save role
da: Gem rolle

en: Private group
da: Privat gruppe

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: The role has been added.
da: Rolle tilføjet.

en: Offset
da: Forskydning

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: edit permissions
da: redigér tilladelser

en: Entity type
da: Entity-type

en: Subscribe user to group
da: Abonnér på gruppe for bruger

en: Unsubscribe user from group
da: Afmeld bruger fra gruppe

en: User is group member
da: Bruger er gruppemedlem

en: List, edit, or add user roles.
da: Vis, tilføj og redigér brugerroller.

en: edit role
da: redigér rolle

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Input type
da: Input-type

en: %name: this post can't be referenced.
da: %name: der kan ikke refereres til dette indlæg.

en: Add users
da: Tilføj brugere

en: Group memberships
da: Gruppemedlemsskaber

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
da: Rollens navn. Eksempel: "godkender", "redaktører", "udvikler".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
da: Rollen %name findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: The role has been renamed.
da: Rolle omdøbt.

en: The role has been deleted.
da: Rolle slettet.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
da: Bestem adgang til forskellige funktioner ved at give tilladelser til roller.

en: Edit role
da: Redigér rolle

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: Error, unset permission
da: Fejl, tilladelse ikke sat

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: The role ID of the role.
da: Rollens ID.

en: Detection method
da: Detektionsmetode

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
da: Advarsel: Giv kun til betroede roller; denne tilladelse har sikkerhedsmæssige implikationer.

en: Edit own %type_name content
da: Redigér eget %type_name-indhold

en: Edit any %type_name content
da: Redigér alt %type_name-indhold

en: Delete own %type_name content
da: Slet eget %type_name-indhold

en: Delete any %type_name content
da: Slet alt %type_name-indhold

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Group type
da: Gruppetype

en: Sort By
da: Sortér efter

en: Enter the context type
da: Indtast konteksttypen

en: Administer group
da: Administrér gruppe

en: You are the group manager
da: Du er gruppeadministrator

en: Find and manage group members.
da: Find og administrér gruppemedlemmer.

en: Group permission
da: Gruppe rettigheder

en: Asc
da: Stigende

en: Entity id
da: Entity ID

en: The human-readable description of this group membership type.
da: Den menneskeligt læselige beskrivelse af dette gruppemedlemskabstype.

en: Save og membership type
da: Gem OG medlemskabstype

en: Group membership
da: Gruppe medlemskab
