Organic groups (7.x-1.5) - en to ar translation catalogue (94 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Group
ar: المجموعة

en: Organic groups
ar: مجموعات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Are you sure you want to join the group %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في الانضمام إلى المجموعة %title؟

en: Manager
ar: الإداري

en: Description
ar: الوصف

en: Organic groups settings
ar: إعدادات المجموعة

en: more
ar: المزيد

en: Enabled
ar: مفعل

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Weight
ar: الوزن

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Update
ar: تحديث

en: URL
ar: العنوان URL

en: Teaser
ar: موجز

en: User
ar: المستخدم

en: Configure
ar: ضبط

en: Node
ar: العقدة

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Post
ar: المحتوى

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Roles
ar: الأدوار

en: Group ID
ar: معرف مجموعة

en: Role name
ar: اسم الدور

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Add a role to the selected users
ar: أضف دورا إلى المستخدمين المختارين

en: Remove a role from the selected users
ar: احذف دورا من المستخدمين المختارين

en: security
ar: أمن

en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: group
ar: مجموعة

en: My groups
ar: مجموعاتي

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: Add user
ar: أضف مستخدما

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Pending
ar: معلّق

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: locked
ar: مغلق

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: No users selected.
ar: لا مستخدمين مختارين.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
ar: تم اكتشاف محاولة للتلاعب بخانات مستخدم محمية.

en: Features
ar: الخصائص

en: Entity
ar: الكيان

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: Apply
ar: تطبيق

en: Delete role
ar: احذف الدور

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Add field
ar: أضف خانة

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Save role
ar: حفظ الدور

en: Add role
ar: أضف دورا

en: The role has been added.
ar: تمت إضافة الدور.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Save permissions
ar: حفظ الصلاحيات

en: edit permissions
ar: حرر الصلاحيات

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: List, edit, or add user roles.
ar: سرد وإضافة وتحرير أدوار المستخدمين.

en: edit role
ar: تحرير الدور

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: - All -
ar: - الكل -

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
ar: اسم الدور. مثلا: "مشرف"؛ "محرر"؛ "مصمم".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
ar: يوجد فعلا دور باسم %name. من فضلك اختر اسم دور آخرا.

en: The role has been renamed.
ar: تمت إعادة تسمية الدور.

en: The role has been deleted.
ar: تم حذف الدور.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ar: حدد الوصول إلى الخصائص باختيار صلاحيات الأدوار.

en: Edit role
ar: تحرير الدور

en: Since
ar: منذ

en: Detection method
ar: طريقة الكشف

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ar: تحذير : هذه الصلاحية تؤثر على الأمن، لا تمنحها إلا للأدوار الموثوق بها.

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
