Organic groups (7.x-2.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (336 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Group
sv: Grupp

en: Subscribe to group
sv: Prenumerera på grupp

en: Unsubscribe from group
sv: Sluta prenumerera på grupp

en: Administer the suite of Organic groups modules.
sv: Administrera modulgrupperna Organic groups.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Are you sure you want to join the group %title?
sv: Är du säker på att du vill gå med i gruppen %title?

en: Description
sv: Beskrivning

en: more
sv: mer

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Teaser
sv: Ingress

en: User
sv: Användare

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Node
sv: Nod

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Post
sv: Inlägg

en: Roles
sv: Roller

en: Group ID
sv: Grupp-ID

en: Role name
sv: Rollnamn

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: My groups
sv: Mina grupper

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Group members
sv: Gruppmedlemmar

en: Pending
sv: Väntar på

en: locked
sv: låst

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Features
sv: Funktioner

en: Target type
sv: Måltyp

en: Organic groups access control
sv: Åtkomstkontroll för Organic groups

en: Entity
sv: Objekt

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Reference
sv: Referens

en: Other groups
sv: Övriga grupper

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: User name
sv: Användarnamn

en: Migrate
sv: Migrera

en: Join
sv: Gå med

en: Apply
sv: Applicera

en: Join group
sv: Gå med i grupp

en: Leave group
sv: Lämna grupp

en: Add members
sv: Lägg till medlemmar

en: Group description
sv: Gruppbeskrivning.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Delete role
sv: Radera roll

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Permission
sv: Behörighet

en: Hide
sv: Dölj

en: Save role
sv: Spara roll

en: OG settings
sv: OG-inställningar

en: Private group
sv: Privat grupp

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: You must specify a valid role name.
sv: Du måste ange ett giltigt rollnamn.

en: The role has been added.
sv: Rollen har lagts till.

en: Offset
sv: Kompensera

en: Save permissions
sv: Spara behörigheter

en: edit permissions
sv: redigera behörigheter

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Subscribe user to group
sv: Lägg till användare i en grupp

en: Unsubscribe user from group
sv: Ta bort användare från grupp

en: User is group member
sv: Användare är medlem i en grupp

en: List, edit, or add user roles.
sv: Visa, redigera eller lägg till användarroller.

en: edit role
sv: redigera roll

en: Bundles
sv: Paket

en: Add users
sv: Lägg till användare

en: Finished with an error.
sv: Färdig med ett fel.

en: Processed @current out of @total.
sv: Bearbetat @current av @total.

en: Add roles
sv: Lägg till roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill tilldela till de valda användarna.

en: Remove roles
sv: Ta bort roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill ta bort från de valda användarna.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
sv: Du har inte valt någon roll att lägga till eller ta bort. Var vänlig välj vad som skall göras.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
sv: Namnet för denna roll. Exempelvis "moderator", "redaktion" eller "webbarkitekt".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
sv: Det finns redan en roll som heter %roll. Välj ett annat rollnamn.

en: The role has been renamed.
sv: Rollen har döpts om.

en: The role has been deleted.
sv: Rollen har raderats.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
sv: Fastställ tillgång till funktioner genom att ange behörigheter för roller.

en: Edit role
sv: Redigera roll

en: Content pane
sv: Innehållspanel

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: Detection method
sv: Avkänningsmetod

en: Edit own %type_name content
sv: Redigera eget innehåll av typen %type_name

en: Edit any %type_name content
sv: Redigera innehåll av typen %type_name

en: Delete own %type_name content
sv: Radera eget innehåll av typen %type_name

en: Delete any %type_name content
sv: Radera innehåll av typen %type_name

en: Group type
sv: Grupptyp

en: Enter the context type
sv: Ange typen av kontext

en: One post processed. | @count posts processed.
sv[0]: Ett inlägg bearbetat.
sv[1]: @count inlägg bearbetade.

en: Group content state
sv: Status för gruppinnehåll

en: Administer all groups and permissions.
sv: Administrera alla grupper och behörigheter.

en: Administer group
sv: Administrera grupp

en: Determine if this should be a group.
sv: Avgör om detta skall vara en grupp.

en: Determine if group should use default roles and permissions.
sv: Avgör om gruppen skall använda förvalda roller och behörigheter.

en: Group roles and permissions
sv: Roller och behörigheter för grupp

en: Determine to which groups this group content is assigned to.
sv: Avgör vilka grupper detta gruppinnehåll är tilldelat till.

en: Groups audience
sv: Målgrupper

en: API to allow associating content with groups.
sv: API för att tillåta associering av innehåll med grupper.

en: Group user roles
sv: Användarroller för grupp

en: Group permissions
sv: Gruppbehörigheter

en: Filter by group permissions.
sv: Filtrera efter gruppbehörigheter.

en: Add Group access field to group types.
sv: Lägg till fält för gruppåtkomst till grupptyper.

en: Group visibility
sv: Synlighet för grupp

en: Group content visibility
sv: Synlighet för gruppinnehåll

en: Group context detection
sv: Avkänning av gruppsammanhang

en: Order of Group context detection methods.
sv: Ordning av metoder för avkänning av Gruppsammanhang.

en: Determine context by checking if a node is a group or a group content.
sv: Bestäm sammanhang genom att kryssa för om en nod är en grupp eller ett gruppinnehåll.

en: User view
sv: Användarvy

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user view' page.
sv: Bestäm sammanhang genom att kontrollera om en användare är en grupp eller ett gruppinnehåll på sidan "användarvy".

en: User edit
sv: Användarredigering

en: Organic groups context
sv: Sammanhang för Organic groups

en: Get a group from a viewed page.
sv: Hämta en grupp från en visad sida.

en: View @label field
sv: Visa fält @label

en: Edit @label field
sv: Redigera fält @label

en: Organic groups field access
sv: Fältåtkomst för Organic groups

en: Provide field access based on group.
sv: Tillhandahåll fältåtkomst baserat på grupp.

en: Organic groups register
sv: Register för Organic groups

en: Allow subscribing to groups during the user registration.
sv: Tillåt prenumerering på grupper under användarregistreringen.

en: Add a group member to %group
sv: Lägg till en gruppmedlem till %group

en: Membership state
sv: Medlemskapsstatus

en: Select the state of the membership.
sv: Välj medlemskapets status.

en: You have entered an invalid user name.
sv: Du har angivit ett ogiltigt användarnamn.

en: %user has been added to group.
sv: %user har lagts till grupp.

en: view permissions
sv: visa behörigheter

en: Save global permissions
sv: Spara globala behörigheter

en: @bundle - @entity entity
sv: @bundle - objekt @entity

en: There are no Group fields attached to any bundle yet.
sv: Det finns inga Gruppfält bifogade till något paket ännu.

en: Field %field already exists in %bundle.
sv: Fält %field finns redan i %bundle.

en: Added field %field to %bundle.
sv: Lägg till fält %field till %bundle.

en: You are already a member of the group @group.
sv: Du är redan en medlem i gruppen @group.

en: @user is already a member of the group @group.
sv: @user är redan en medlem i gruppen @group.

en: As the manager of %group, you can not leave the group.
sv: Som administratören för %group, kan du inte lämna gruppen.

en: Are you sure you want to unsubscribe from the group %title?
sv: Är du säker på att du vill avsluta prenumerationen från gruppen %title?

en: You are the group manager
sv: Du är gruppadministratören

en: Request group membership
sv: Begär medlemskap i grupp

en: This is a closed group. Only a group administrator can add you.
sv: Detta är en sluten grupp. Enbart en gruppadministratör kan lägga till dig.

en: Group content
sv: Gruppinnehåll

en: Allow user to be a member of a group (approval required).
sv: Tillåt användare bli medlem i en grupp (godkännande krävs).

en: Subscribe user to group (no approval required).
sv: Lägg till användare till grupp (inget godkännande krävs).

en: Allow user to be a member of a group without an approval of the group administrator.
sv: Tillåt användare bli medlem i en grupp utan ett godkännande av gruppadministratören.

en: Approve and deny subscription
sv: Godkänna och neka prenumeration

en: Allow user to allow or deny another user's subscription request.
sv: Tillåt användare att tillåta eller neka en annan användares prenumerationsbegäran.

en: Add people
sv: Lägg till personer

en: Add group members.
sv: Lägg till gruppmedlemmar.

en: Manage the group members.
sv: Hantera gruppmedlemmarna.

en: Roles (read-only)
sv: Roller (skrivskyddade)

en: Manage the group roles.
sv: Hantera grupprollerna.

en: View the group roles.
sv: Visa grupprollerna.

en: Manage the group permissions.
sv: Hantera gruppbehörigheterna.

en: View the group permissions.
sv: Visa gruppbehörigheterna.

en: Find and manage group members.
sv: Hitta och hantera gruppmedlemmar.

en: OG group
sv: OG-grupp

en: OG: user permission in group
sv: OG: användarbehörighet i grupp

en: Group permission
sv: Gruppbehörighet

en: @identifier has "@perm in @group group"
sv: @identifier har "@perm i grupp @group"

en: Asc
sv: Stigande

en: This is description of the group.
sv: Detta är beskrivningen av gruppen.

en: Entity id
sv: ID-nummer för objekt

en: Get group members from group audience
sv: Hämta gruppmedlemmar från gruppens målgrupp

en: List of group members
sv: Lista över gruppmedlemmar

en: List of group managers
sv: Lista över gruppadministratörer

en: Organic groups or one of its modules needs you to enable Organic groups migrate module.
sv: Organic groups eller en av dess moduler kräver att du aktiverar modulen Organic groups migrate.

en: Read the <a href='@url'>README.txt</a> file in the Organic groups module directory.
sv: Läs filen <a href='@url'>README.txt</a> i modulkatalogen för Organic groups.

en: Information about Organic Groups can also be found on the module's<a href='@og'>documentation page</a>.
sv: Information om Organic Groups kan även hittas i modulens <a href='@og'>dokumentationssida</a>.

en: Administer Organic groups permissions
sv: Administrera behörigheter för Organic groups

en: Request message
sv: Begär meddelande

en: This is the text a user may send to the group administrators.
sv: Detta är texten en användare kan skicka till gruppadministratörerna.

en: No change needed in Organic groups schema.
sv: Ingen förändring behövs i schemat för Organic groups.

en: The human-readable description of this group membership type.
sv: Den läsbara beskrivningen av denna typ av gruppmedlemskap.

en: Save og membership type
sv: Spara typ av OG-medlemskap

en: Delete og_membership type
sv: Radera typ av OG-medlemskap

en: Group membership
sv: Gruppmedlemskap

en: group membership
sv: gruppmedlemskap

en: There is no content in this group.
sv: Det finns inget innehåll i denna grupp.

en: OG nodes
sv: OG-noder

en: The group that will have members and content associated with.
sv: Den grupp som kommer att ha medlemmar och innehåll associerade med.

en: Content that will belong to a single or multiple groups.
sv: Innehåll som kommer att tillhöra en enda eller flera grupper.

en: OG example
sv: OG-exempel

en: There are no migration options.
sv: Det finns inga migreringsalternativ.

en: Migrating Organic groups data
sv: Migrera data från Organic groups

en: Organic groups migration is starting.
sv: Migreringen av Organic groups startar.

en: Organic groups migration has encountered an error.
sv: Migreringen av Organic groups har stött på ett fel.

en: Not executed
sv: Inte utförd

en: Executed successfully
sv: Utfördes utan problem

en: Executed but failed
sv: Utfördes men misslyckades

en: Organic groups migrate
sv: Migrering av Organic groups

en: Migrate Organic groups data.
sv: Migrera data från Organic groups.

en: Upgrade group content
sv: Uppgradera gruppinnehåll

en: User relation to group
sv: Användarrelation till grupp

en: Group register
sv: Gruppregister

en: Group manager full permissions
sv: Fullständig behörighet för gruppadministratören

en: When enabled the group manager will have all the permissions in the group.
sv: Om aktiverad kommer gruppadministratören att ha alla behörigheter i gruppen.

en: It is not allowed to add the group field to the group entity.
sv: Det är inte tillåtet att lägga till gruppfältet till gruppobjektet.

en: Set the content type to be a group, that content will be associated with, and will have group members.
sv: Ställ in innehållstypen till att vara en grupp,  som innehåll kan associeras med, och kommer att ha gruppmedlemmar.

en: To unset the group definition you should delete the "Group type" field via !url.
sv: För att ändra gruppdefinitionen bör du ta bort fältet "Grupptyp" via !url.

en: Set the content type to be a group content, that can be associated with groups.
sv: Ställ in innehållstypen till att vara ett gruppinnehåll, som kan associeras med grupper.

en: Configure Organic groups global roles.
sv: Konfigurera globala roller för Organic groups.

en: OG: user membership in group
sv: OG: användarmedlemskap i grupp

en: Control access by group membership.
sv: Styr åtkomst beroende på gruppmedlemskap.

en: State in group
sv: Status i gruppen

en: Only users with the specified state in group will be able to access this.
sv: Endast användare med den angivna statusen i grupp kommer att få åtkomst till det här.

en: @identifier has "@state in @group group"
sv: @identifier har "@state i grupp @group"

en: Control access by group permission string.
sv: Styr åtkomst beroende på strängen för gruppbehörighet.

en: The user's OG membership
sv: Användarens OG-medlemskap

en: OG membership
sv: OG-medlemskap

en: User has become a group member
sv: Användaren har blivit en gruppmedlem

en: A user has become a group member, but might have been not yet approved.
sv: En användare har blivit en gruppmedlem, men har kanske inte godkänts ännu.

en: User membership has been approved
sv: Användarens medlemskap har godkänts

en: User membership has been blocked
sv: Användarens medlemskap har blockerats

en: User has been removed from group
sv: Användare har tagits bort från grupp

en: A user has been removed from group and is no longer a group member.
sv: En användare har tagits bort från gruppen och är inte längre en gruppmedlem.

en: Get group managers from group audience
sv: Hämta gruppadministratörer från gruppens målgrupp

en: Get group content from a group
sv: Hämta gruppinnehåll från en grupp

en: Group content entity
sv: Objekt för gruppinnehåll

en: The entity which is to be removed from a group.
sv: Objektet som skall tas bort från en grupp.

en: The user who will be subscribed.
sv: Användaren som kommer att läggas till som prenumerant.

en: The user who will be unsubscribed.
sv: Användaren som kommer att tas bort.

en: User has group permission
sv: Användaren har gruppbehörighet

en: The permission to check for.
sv: Behörigheten att kontrollera.

en: The group for which permission should be checked.
sv: Gruppen för vilken behörighet ska kontrolleras.

en: Entity is group
sv: Objekt är grupp

en: Entity is group content
sv: Objekt är gruppinnehåll

en: OG membership type
sv: Typ av OG-medlemskap

en: The entity that is a group content.
sv: Objektet som är ett gruppinnehåll.

en: Show all the roles a user belongs to in a group.
sv: Visa alla roller en användare tillhör i en grupp.

en: OG: Node is an OG group
sv: OG: Noden är en OG-grupp

en: @identifier is an OG group
sv: @identifier är en OG-grupp

en: OG: Node is an OG group content
sv: OG: Noden är ett OG-gruppinnehåll

en: @identifier is an OG group content
sv: @identifier är ett OG-gruppinnehåll

en: OG Group
sv: OG-grupp

en: You already have a pending membership for the group @group.
sv: Du har redan ett väntande medlemskap för gruppen @group.

en: @user already has a pending membership for the  the group @group.
sv: @user har redan ett väntande medlemskap för gruppen @group.

en: Add entity to group
sv: Lägg till objekt till grupp

en: Remove entity from group
sv: Tag bort objekt från grupp

en: Membership states
sv: Status för medlemskap

en: Entity is in group
sv: Objekt är i grupp

en: The group content which will be checked.
sv: Gruppinnehållet som kommer att kontrolleras.

en: Manage group members and content in the group.
sv: Hantera gruppmedlemmar och innehåll i gruppen.

en: Determine if this is an OG group.
sv: Avgör om detta är en OG-grupp.

en: Select an OG group
sv: Välj en OG-grupp

en: OG group form context
sv: Sammanhang för OG-gruppförmulär

en: Enter a group ID
sv: Ange ett grupp-ID

en: Currently set to %name group
sv: För närvarande satt till grupp %name

en: You must select an OG group.
sv: Du måste välja en OG-grupp.

en: Invalid OG group selected.
sv: Ogiltig OG-grupp vald.

en: Current OG group from context
sv: Nuvarande OG-grupp från sammanhang

en: OG permission
sv: OG-behörighet

en: View the %fieldname field for existing groups.
sv: Visa fältet %fieldname för befintliga grupper.

en: Edit the %fieldname field for existing groups.
sv: Redigera fältet %fieldname för befintliga grupper.

en: Restrict to content types
sv: Begränsa till innehållstyper

en: OG memberships
sv: OG-medlemskap

en: A list of all OG memberships of the @name entity.
sv: En lista över alla OG-medlemskap för objektet @name.

en: @state OG membership
sv: @state OG-medlemskap

en: A list of all OG memberships of the @name entity with @state state.
sv: En lista över alla OG-medlemskap för objektet @name med status @state.

en: OG membership from field @label
sv: OG-medlemskap från fält @label

en: A list of all OG memberships registered in field @label.
sv: En lista över alla OG-medlemskap registrerade i fält @label.

en: @state OG memberships from field @label
sv: @state OG-medlemskap från fält @label

en: A list of all OG memberships with @state registered in field @label.
sv: En lista över alla OG-medlemskap med @state registrerade i fält @label.

en: A list group members of the @name entity.
sv: En lista av gruppmedlemmar för objektet @name.

en: @state group members
sv: @state gruppmedlemmar

en: A list of all users of the @name entity with @state state.
sv: En lista över alla användare för objektet @name med status @state.

en: Values from the secondary field(s) %secondary can not be pushed into the primary field %primary as it is limited to @count values.
sv: Värden från sekundära fält %secondary kan inte läggas in i det primära fältet %primary eftersom det är begränsat till @count värden.

en: OG membership can not be created with %field-name as it is not a valid group-audience type.
sv: OG-medlemskap kan inte skapas med %field-name eftersom det inte är en giltig målgruppstyp.

en: OG membership for %etid - %entity-type in group %gid - %group-type already exists.
sv: OG-medlemskap för %etid - %entity-type i grupp %gid - %group-type finns redan.

en: %field-name is not a valid group-audience field.
sv: %field-name är inte ett giltigt målgruppsfält.

en: @entity in group @group
sv: @entity i grupp @group

en: Create %type_name content
sv: Skapa innehåll: %type_name

en: Added table indexes to {og_membership} table.
sv: Lade till tabellindex i tabellen {og_membership}.

en: The OG group associated with the OG membership.
sv: OG-gruppen associerad med OG-medlemskapet.

en: Og membership "etid" property.
sv: Egenskap för "etid" till OG-medlemskap.

en: OG membership from OG group
sv: OG-medlemskap från OG-grupp

en: The OG membership associated with OG group via the group ID.
sv: OG-medlemskapet associerat med OG-grupp via grupp-ID.

en: OG user roles in group
sv: OG-användarroller i grupp

en: Show all the roles a user belongs to in a group. Requires a relationship to users to be present.
sv: Visa alla roller en användare tillhör i en grupp. Kräver att en relation till användare finns.

en: OG membership from @entity
sv: OG-medlemskap från @entity

en: The OG membership associated with the @entity entity.
sv: OG-medlemskapet associerat med objektet @entity.

en: @entity from OG membership
sv: @entity från OG-medlemskap

en: The @entity entity that is associated with the OG membership.
sv: Objektet @entity som är associerad med OG-medlemskapet.

en: Group @entity from OG membership
sv: Grupp @entity från OG-medlemskap

en: The @entity group that is associated with the OG membership.
sv: Gruppen @entity som är associerad med OG-medlemskapet.

en: The OG groups of the logged in user
sv: OG-grupperna för den inloggade användaren

en: Set state in group
sv: Ställ in status i grupp

en: Choose the state to set for the selected users in the group.
sv: Välj statusen som ska ställas in för de markerade användarna i gruppen.

en: Modify OG user roles
sv: Ändra OG-användarroller

en: Select the group type.
sv: Välj grupptypen.

en: Current OG group of @label entity type
sv: Nuvarande OG-grupp av objektstyp @label

en: The @label that is an OG group from context, if exists.
sv: @label som är en OG-grupp från sammanhang, om det finns.

en: OG context
sv: OG-sammanhang

en: OG context detection and selection
sv: Avkänning och val av OG-sammanhang

en: Determine what entity type that group should be of.
sv: Bestäm vilken objektstyp som gruppen skall bestå av.

en: OG migrate
sv: OG-migrering

en: Migrate OG data.
sv: Migrera OG-data.

en: Strict node access permissions
sv: Stränga åtkomstbehörigheter för nod

en: Admin people View
sv: Administrera personvy

en: Select the field name, the group membership should be registered in.
sv: Välj fältnamnet gruppmedlemskapet skall registreras i.

en: User %name is already subscribed to group.
sv: Användare %name prenumererar redan på gruppen.

en: %name has reached maximum values in field %field.
sv: %name har nått största antal värden i fält %field.

en: Global (used for inheritance)
sv: Global (används för arv)

en: Roles links
sv: Länkar för roller

en: Copy roles and permissions from global
sv: Kopiera från globala roller och behörigheter

en: Permissions links
sv: Länkar för behörigheter

en: Hide group field, and apply default values.
sv: Dölj gruppfält och använd standardvärden.

en: OG subscribe link
sv: OG-prenumerationslänk

en: OG audience list
sv: OG-målgruppslista

en: Select the field that should register the user subscription.
sv: Välj fältet som ska registrera användarprenumerationen.

en: Automatic (not recommended)
sv: Automatiskt (rekommenderas inte)

en: Field %label
sv: Fält %label

en: No field selected (not recommended)
sv: Inget fält valt (rekommenderas inte)

en: Allow user to remove membership from a group.
sv: Tillåt användare att ta bort medlemskap från en grupp.

en: Administer members
sv: Administrera medlemmar

en: Allow users to add and manage other members in the group.
sv: Tillåt användare att lägga till och hantera andra medlemmar i gruppen.

en: Use the administration pages
sv: Använd administrationssidorna

en: Administer OG settings.
sv: Administrera OG-inställningar.

en: Edit OG role
sv: Redigera OG-roll

en: OG field settings
sv: OG-fältinställningar
