Organic groups (7.x-2.0-beta4) - en to ja translation catalogue (251 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Group
ja: グループ

en: Subscribe to group
ja: グループに配信登録

en: Unsubscribe from group
ja: グループの配信登録解除

en: Organic groups
ja: オーガニックグループ

en: Administer the suite of Organic groups modules.
ja: Organic groupsモジュール関連の管理を行います。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Are you sure you want to join the group %title?
ja: %title グループへ本当に参加しますか？

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Enabled
ja: 有効

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Field
ja: フィールド

en: Teaser
ja: ティーザー

en: User
ja: ユーザー

en: Configure
ja: 設定

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Post
ja: 投稿

en: Roles
ja: 役割

en: Group ID
ja: グループID

en: Role name
ja: 役割名

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Edit group
ja: グループを編集

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Group members
ja: グループメンバー

en: Pending
ja: 処理待ち

en: locked
ja: 固定

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Features
ja: フィーチャー

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Entity
ja: エンティティ

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Other groups
ja: 他のグループ

en: Permissions
ja: 権限

en: User name
ja: ユーザー名

en: Join
ja: 参加

en: Apply
ja: 適用

en: Join group
ja: グループに参加

en: Leave group
ja: グループを脱退

en: Add members
ja: メンバーを追加

en: Group description
ja: グループの説明

en: Delete role
ja: 役割の削除

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Add field
ja: フィールドの追加

en: Permission
ja: 権限

en: Hide
ja: 非表示

en: Global
ja: グローバル

en: Save role
ja: 役割の保存

en: OG settings
ja: OG 設定

en: Private group
ja: プライベートグループ

en: Add role
ja: 役割の追加

en: You must specify a valid role name.
ja: 有効な役割名を指定してください。

en: The role has been added.
ja: 役割が追加されました。

en: Offset
ja: オフセット

en: Save permissions
ja: 権限の保存

en: edit permissions
ja: 権限の編集

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Subscribe user to group
ja: ユーザーをグループへ参加させる

en: Unsubscribe user from group
ja: ユーザーをグループから脱退させる

en: User is group member
ja: ユーザーがグループのメンバー

en: List, edit, or add user roles.
ja: 役割の一覧表示、追加、編集をします。

en: edit role
ja: 役割の編集

en: Bundles
ja: バンドル

en: Add users
ja: ユーザーを追加

en: Add roles
ja: 役割の追加

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
ja: 選択したユーザーに追加する役割を選択してください。

en: Remove roles
ja: 役割の削除

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
ja: 選択したユーザーから削除する役割を選択してください。

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
ja: 追加または削除する役割が全く選択されていません。いずれかを選択してください。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
ja: この役割の名称を入力してください。<br /> 例： 「モデレータ」「フォーラム管理者」「サイト設計者」

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
ja: 役割名 %name はすでに存在します。 別の役割名を選んでください。

en: The role has been renamed.
ja: 役割名が変更されました。

en: The role has been deleted.
ja: 役割が削除されました。

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ja: 役割の権限を選択して、さまざまな機能へのアクセス権を決定します。

en: Edit role
ja: 役割の編集

en: Manage members
ja: メンバーの管理

en: The name of the role.
ja: 役割の名称。

en: The role ID of the role.
ja: 役割の役割ID。

en: Detection method
ja: 検出方法

en: Edit own %type_name content
ja: 自分の %type_name コンテンツの編集

en: Edit any %type_name content
ja: すべての %type_name コンテンツの編集

en: Delete own %type_name content
ja: 自分の %type_name コンテンツの削除

en: Delete any %type_name content
ja: すべての %type_name コンテンツの削除

en: Group type
ja: グループタイプ

en: Group content state
ja: グループ コンテンツ 状態

en: Administer all groups and permissions.
ja: 全グループや権限を管理します。

en: Edit the group. Note: This permission controls only node entity type groups.
ja: グループを編集します。注意: この権限はノードエンティティタイプグループしか制御しません。

en: Administer group
ja: グループの管理

en: Determine if this should be a group.
ja: これがグループかどうか決定します。

en: Determine if group should use default roles and permissions.
ja: グループがデフォルトの役割や権限を使うかどうか決定します。

en: Group roles and permissions
ja: グループ 役割と権限

en: Determine to which groups this group content is assigned to.
ja: どのグループがこのグループコンテンツに割り当てられるか決定します。

en: Groups audience
ja: グループ 視聴者

en: API to allow associating content with groups.
ja: コンテンツをグループに関連付けさせるAPIです。

en: Group user roles
ja: グループ ユーザー権限

en: Group permissions
ja: グループ権限

en: Filter by group permissions.
ja: グループ権限でフィルターします。

en: Group visibility
ja: グループ 可視性

en: Group content visibility
ja: グループコンテンツ　可視性

en: Enable access control for private and public groups and group content.
ja: プライベート/パブリック グループやグループコンテンツへのアクセスコントロールを可能にします。

en: Group context detection
ja: グループコンテキスト 検出

en: Order of Group context detection methods.
ja: グループコンテキスト 検出方法の順番です。

en: Determine context by checking if a node is a group or a group content.
ja: ノードがグループかグループコンテンツかどうかチェックすることで、コンテキストを決定します。

en: User view
ja: ユーザー ビュー

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user view' page.
ja: ユーザーが'ユーザー ビュー' ページ上でグループかグループコンテンツかどうかチェックすることで、コンテキストを決定します。

en: User edit
ja: ユーザー 編集

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user edit' page.
ja: ユーザーが'ユーザー 編集' ページ上でグループかグループコンテンツかどうかチェックすることで、コンテキストを決定します。

en: Get a group from a viewed page.
ja: 閲覧したページからグループを得ます。

en: View @label field
ja: @label フィールドを見る

en: Edit @label field
ja: @label フィールドを編集

en: Provide field access based on group.
ja: グループに基づくフィールドアクセスを提供します。

en: Add Group register field group types.
ja: グループ 登録 フィールド グループ タイプに追加します。

en: Allow subscribing to groups during the user registration.
ja: ユーザー登録の間にグループに配信登録できるようにします。

en: Add a group member to %group
ja: グループメンバーを%group に追加

en: You are the group manager
ja: あなたはグループマネージャです。

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Approve and deny subscription
ja: 配信購読の承認と拒否

en: Add people
ja: 人々を追加

en: Add group members.
ja: グループメンバーを追加します。

en: Manage the group members.
ja: グループメンバーを管理します。

en: Roles (read-only)
ja: 役割(読み取りのみ)

en: View the group roles.
ja: グループ役割を見ます。

en: Permissions (read-only)
ja: 権限(読み取りのみ)

en: View the group permissions.
ja: グループ権限を見ます。

en: Find and manage group members.
ja: グループメンバーを見つけて管理します。

en: Organic groups UI.
ja: オーガニック グループ UIです。

en: Asc
ja: 昇順

en: Entity id
ja: エンティティ id

en: Administer Organic groups permissions
ja: オーガニック グループ 権限の管理

en: Request message
ja: メッセージをリクエスト

en: The human-readable description of this group membership type.
ja: このグループメンバーシップタイプの、人間が読める説明です。

en: A unique machine-readable name for this group membership type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: このグループメンバーシップタイプのための、固有なマシンが読める名前です。小文字、数字、アンダースコアのみが含められます。

en: Save og membership type
ja: og メンバーシップ タイプを保存

en: Group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: There is no content in this group.
ja: このグループにコンテンツはありません。

en: OG nodes
ja: OG ノード

en: Example module to show Organic groups configuration that can be used as building block.
ja: ブロックを構築するために使われるオーガニック  グループ設定を表示する例のモジュールです。

en: Group register
ja: グループ レジスター

en: Group manager full permissions
ja: グループマネージャ フル権限

en: When enabled the group manager will have all the permissions in the group.
ja: 有効にした時、グループマネージャはグループ内の全権限を持ちます。

en: Set the content type to be a group, that content will be associated with, and will have group members.
ja: コンテンツタイプをグループに設定して、コンテンツは関連付けられ、グループメンバーとして振舞います。

en: Set the content type to be a group content, that can be associated with groups.
ja: コンテンツタイプをグループコンテンツに設定し、グループに関連付けます。

en: Configure Organic groups fields in bundles.
ja: オーガニック グループ フィールドをバンドルして構成します。

en: OG membership
ja: OG メンバーシップ

en: OG membership type
ja: OG メンバーシップ タイプ

en: Show all the roles a user belongs to in a group.
ja: ユーザーが属するグループの全役割を表示します。

en: The entity type that can be referenced thru this field.
ja: このフィールドを通して参照できるエンティティタイプです。

en: Manage group members and content in the group.
ja: グループメンバーやグループ内のコンテンツを管理します。

en: Determine if this is an OG group.
ja: これがOGグループかどうか決定します。

en: View the %fieldname field for existing groups.
ja: 既存グループの%fieldname フィールドを見ます。

en: Edit the %fieldname field for existing groups.
ja: 既存グループのために%fieldname フィールドを編集します。

en: OG memberships
ja: OG メンバーシップ

en: A list of all OG memberships of the @name entity.
ja: @name エンティティの全OGメンバーシップの一覧です。

en: @state OG membership
ja: @state OG メンバーシップ

en: A list of all OG memberships of the @name entity with @state state.
ja: @state 状態の@name エンティティの全OGメンバーシップの一覧です。

en: OG membership from field @label
ja: フィールド @labelからのOG メンバーシップ

en: A list of all OG memberships registered in field @label.
ja: @label フィールドに登録された全OGメンバーシップの一覧です。

en: @state OG memberships from field @label
ja: フィールド @labelから @state OG メンバーシップ

en: A list of all OG memberships with @state registered in field @label.
ja: @label フィールド内に登録された@state の全OGメンバーシップの一覧です。

en: A list group members of the @name entity.
ja: @name エンティティのグループメンバーのリストです。

en: @state group members
ja: @state グループメンバー

en: A list of all users of the @name entity with @state state.
ja: @state 状態の@name エンティティの全ユーザーの一覧です。

en: Create %type_name content
ja: %type_name コンテンツを作成

en: Og membership "etid" property.
ja: Og メンバーシップ "etid" プロパティです。

en: Og membership "gid" property.
ja: Og メンバーシップ "gid" プロパティです。

en: OG user roles in group
ja: OG グループ内のユーザー役割

en: Show all the roles a user belongs to in a group. Requires a relationship to users to be present.
ja: ユーザーが属するグループの全役割を表示します。ユーザーとの関係が存在することが必要です。

en: OG membership from @entity
ja: @entity からのOG メンバーシップ

en: The OG membership associated with the @entity entity.
ja: @entity エンティティと関連したOGメンバーシップ。

en: @entity from OG membership
ja: OG メンバーシップからの@entity

en: The @entity entity that is associated with the OG membership.
ja: OG メンバーシップと関連した@entity エンティティ。

en: Group @entity from OG membership
ja: OGメンバーシップからのグループ@entity

en: The @entity group that is associated with the OG membership.
ja: OG メンバーシップと関連した@entity グループ。

en: Modify OG user roles
ja: OG ユーザー役割を修正

en: Current OG group of @label entity type
ja: @label エンティティタイプの現在のOGグループ

en: The @label that is an OG group from context, if exists.
ja: コンテキストからのOGグループの@label、もし存在すれば。

en: OG context
ja: OG コンテキスト

en: OG context detection and selection
ja: OG コンテキスト検出と選択

en: Strict node access permissions
ja: ノードアクセス権限を制限

en: Admin people View
ja: 人々のビューを管理

en: Select the View that should be used to show and control the people in the group.
ja: グループ内の人を表示したり制御するために使われるビューを選択してください。

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications in the group context.
ja: 警告： 信用できる役割のみに与えてください; この権限はグループのコンテキスト内にセキュリティの影響があります。

en: OG subscribe link
ja: OG 配信登録 リンク

en: OG audience list
ja: OG 視聴者リスト

en: Specify how OG should treat content of this type. Content may behave as a group, as group content, or may not participate in OG at all.
ja: OGがこのタイプのコンテンツをどう扱うのか指定してください。コンテンツはグループ、グループコンテンツとして振る舞い、さもなくばOGとして全く参加しないでしょう。

en: There are no group bundles defined.
ja: 定義済でバンドルされるグループがありません。

en: Administer OG settings.
ja: OG設定を管理します。

en: OG field settings
ja: OG フィールド設定

en: OG behavior
ja: OG 振舞い

en: URL (content create)
ja: URL (コンテンツ作成)

en: Group manager default roles
ja: グループマネージャ デフォルト 役割

en: Select the role(s) a group manager will be granted upon creating a new group.
ja: グループマネージャーが新しいグループを作成する際に認証する役割を選択してください。

en: Roles in @entity-label - @bundle-label
ja: @entity-label - @bundle-label 内の役割

en: Allow non-members to request membership to a group (approval required).
ja: メンバーではない人がグループにメンバーシップを要請できるようにします(認証が必要です。)

en: Subscribe to group (no approval required)
ja: グループに配信登録(承認不要)

en: Allow non-members to join a group without an approval from group administrators.
ja: メンバーではない人がグループ管理者の承認無くグループに参加できるようにします。

en: Allow members to unsubscribe themselves from a group, removing their membership.
ja: ユーザーが自分をグループから配信解除し、メンバーシップを取り除けるようにします。

en: Users may allow or deny another user's subscription request.
ja: ユーザーは他のユーザーの配信登録のリクエストを許可/拒否することができます。

en: Users may add other users to the group without approval.
ja: ユーザーは他のユーザーを承認なしでグループに追加することができます。

en: Edit role's permissions
ja: 役割の権限を編集

en: Determine access to features by selecting permissions for role.
ja: 役割の権限を選択することでアクセス機能を決定します。

en: Configure Organic groups group type permissions.
ja: オーガニック グループ グループタイプ 権限を構成します。

en: Configure Organic groups group type roles.
ja: オーガニック グループ グループタイプ 役割を構成します。

en: Remove from group
ja: グループから除去

en: Modify membership status
ja: メンバーシップ 状態を修正

en: No field selected (best matching)
ja: 選択されたフィールドはありません(ベストマッチ)

en: OG permissions overview
ja: OG 権限 概要

en: Overview of Organic groups permissions.
ja: オーガニック グループの権限の概要です。

en: OG roles overview
ja: OG 役割 概要

en: Overview of organic groups roles.
ja: オーガニック グループ 役割の概要です。

en: Group membership overview
ja: グループメンバーシップ 概観

en: Overview of the group memberships (e.g. group manager, total memebrs).
ja: グループメンバーシップの概要です(例: グループマネージャ、合計メンバー数)。

en: Group manager: !manager
ja: グループ管理者: !manager

en: Total members: @count
ja: メンバー合計: : @count

en: Total content: @count
ja: コンテンツ合計: @count

en: Group overview
ja: グループ 概観

en: Select groups if they were passed in the node create URL (e.g. node/add/post?og_group_ref=4,5,6). <em>Note: Depends on <a href="@url">Entity reference prepopulate</a> module, and enabling "Prepopulate" in the field settings.</em>
ja: ノード作成 URL (例 node/add/post?og_group_ref=4,5,6)で渡されたグループを選択します。 <em>注意: <a href="@url">Entity reference prepopulate</a> モジュールに依存し、フィールド設定で"Prepopulate" を有効にしてください。</em>

en: When enabled Organic groups will restrict permissions for creating, updating and deleting according to the  Organic groups access settings. Example: A content editor with the <em>Edit any page content</em> permission who is not a member of a group would be denied access to modifying page content in that group. (For restricting view access use the Organic groups access control module.)
ja: 有効にした時、オーガニックグループはオーガニックグループ アクセス設定に関連した作成、修正、作の権限を制限します。例:  グループのメンバーではない<em>任意のページコンテンツを編集</em>権限を持つコンテンツ編集者は、そのグループのページコンテンツを修正した時に拒否されるでしょう。(ビューアクセスを制限するには Organic groups アクセスコントロール モジュールを使ってください)。

en: Users may remove group members and alter member status and roles.
ja: ユーザーはグループのメンバーを除去したりメンバーのステータスや役割を変更できたりします。

en: Users may view group roles and add new roles if group default roles are overriden.
ja: ユーザーはグループの役割を見たり、もしグループのデフォルトの役割が上書きされていたら、新しい役割を追加することができます。

en: Manage permissions
ja: 権限の管理

en: Users may view the group permissions page and change permsissions if group default roles are overriden.
ja: ユーザーはグループの権限ページを見ることができ、もしグループのデフォルトの役割が上書きされていたら権限を変更することができます。

en: OG reference
ja: OG 参照

en: Complex widget to reference groups.
ja: ウィジットを参照グループに混合します。

en: OG membership from @entity group
ja: @entity グループからのOGメンバージップ

en: The OG membership associated with the @entity group
ja: @entity グループと関連したOGメンバーシップ。

en: Associate this content with groups you belong to.
ja: このコンテンツをあなたが属しているグループに関連付けます。

en: As groups administrator, associate this content with groups you do <em>not</em> belong to.
ja: グループ管理者として、このコンテンツをあなたが<em>属していない</em>グループに関連付けます。

en: Prevent "Features" export piping
ja: "Features" エクスポート パイプを妨害

en: When exporting using Features module a content-type, this will prevent from OG related fields to be exported.
ja: Featuresモジュールを使ってコンテンツタイプをエクスポートした際、これはフィールドに関連したOGを露出させないよう妨害します。
