Organic groups (7.x-2.0-rc2) - en to fa translation catalogue (90 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Group
fa: گروه

en: Subscribe to group
fa: مشترک شدن در گروه

en: Unsubscribe from group
fa: لغو اشتراک از گروه

en: Organic groups
fa: گروه‌ها

en: Administer the suite of Organic groups modules.
fa: مدیریت قسمت ماژول گروه‌ها.

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Are you sure you want to join the group %title?
fa: برای پیوستن به گروه %title اطمینان دارید؟

en: Description
fa: شرح

en: more
fa: بیشتر

en: Enabled
fa: فعال

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Weight
fa: وزن

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Field
fa: فیلد

en: Teaser
fa: خلاصه

en: User
fa: کاربر

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Node
fa: محتوا

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Post
fa: پست

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Group ID
fa: شناسه گروه

en: Role name
fa: نام نقش

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: Edit group
fa: ویرایش گروه

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Add user
fa: افزودن کاربر

en: Pending
fa: معلق

en: locked
fa: قفل شده

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Target type
fa: نوع داده هدف

en: Entity
fa: عنصر

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Permissions
fa: مجوزها

en: User name
fa: نام کاربری

en: Apply
fa: تایید

en: Add members
fa: افزودن اعضا

en: Delete role
fa: حذف نقش

en: Manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: Add field
fa: افزودن فیلد

en: Permission
fa: مجوز

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Global
fa: سراسری

en: Save role
fa: ذخیره کردن نقش

en: Private group
fa: گروه خصوصی

en: Add role
fa: افزودن نقش

en: You must specify a valid role name.
fa: شما باید یک نام معتبر برای نقش معین کنید.

en: The role has been added.
fa: نقش اضافه شد.

en: Offset
fa: جابجایی

en: Save permissions
fa: ذخیره کردن مجوزها

en: edit permissions
fa: ویرایش مجوزها

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: List, edit, or add user roles.
fa: نقش‌های کاربری را لیست، ویرایش یا اضافه کنید.

en: edit role
fa: ویرایش نقش

en: Add users
fa: افزودن کاربران

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fa: یک نام برای این نقش. برای مثال: "مدیر", "شورای ویراستاران", "طراح سایت".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
fa: نام نقش %name در حال حاضر موجود است. لطفا یک نام نقش دیگر انتخاب کنید.

en: The role has been renamed.
fa: نام نقش تغییر کرد.

en: The role has been deleted.
fa: نقش حذف شد.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fa: تعیین دسترسی به امکانات با انتخاب مجوزهای نقش‌ها.

en: Edit role
fa: ویرایش نقش

en: Content pane
fa: قاب محتوا

en: The name of the role.
fa: نام نقش

en: The role ID of the role.
fa: شناسه نقش

en: Detection method
fa: روش تشخیص

en: Administer group
fa: مدیریت گروه

en: Group content visibility
fa: رویت پذیر بودن محتوای گروه

en: You are the group manager
fa: شما مدیر گروه هستید

en: Asc
fa: صعودی

en: Entity id
fa: شناسه عنصر

en: Request message
fa: پیغام درخواست
