Organic groups (7.x-2.1) - en to tr translation catalogue (160 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Group
tr: Grup

en: Subscribe to group
tr: Gruba abone ol

en: Unsubscribe from group
tr: Gruptan çık

en: Organic groups
tr: Organik gruplar

en: Administer the suite of Organic groups modules.
tr: Organik gruplar eklentiler kümesini yönetin.

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Are you sure you want to join the group %title?
tr: %title grubuna katılmak istediğinizden emin misiniz?

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Enabled
tr: Etkin

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Field
tr: Alan

en: Teaser
tr: Özet

en: User
tr: Kullanıcı

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Post
tr: Gönderi

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Group ID
tr: Grup ID

en: Role name
tr: Rol adı

en: Field name
tr: Alan adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Edit group
tr: Grubu düzenle

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Pending
tr: Bekleyen

en: locked
tr: kilitli

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Features
tr: Özellikler

en: Target type
tr: Hedef tür

en: Entity
tr: Nesne

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Permissions
tr: İzinler

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Join
tr: Katıl

en: Apply
tr: Uygula

en: Add members
tr: Üye ekle

en: Delete role
tr: Rolü sil

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Add field
tr: Alan ekle

en: Permission
tr: İzinler

en: Hide
tr: Gizle

en: Global
tr: Genel

en: Save role
tr: Rolü kaydet

en: OG settings
tr: OG ayarları

en: Add role
tr: Rol ekle

en: You must specify a valid role name.
tr: Geçerli bir rol adı belirtmelisiniz.

en: The role has been added.
tr: Rol eklendi.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Save permissions
tr: İzinleri kaydet

en: edit permissions
tr: izinleri düzenle

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Subscribe user to group
tr: Kullanıcıyı gruba abone yap

en: Unsubscribe user from group
tr: Kullanıcının grup aboneliğini sonlandır

en: User is group member
tr: Kullanıcı grubun üyesidir

en: List, edit, or add user roles.
tr: Kullanıcı rollerini listele, düzenle veya ekle.

en: edit role
tr: rol düzenle

en: Bundles
tr: Paketler

en: Add roles
tr: Rol ekle

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
tr: Bu rol için isim. Örnek: "yetkili", "editör", "site sahibi".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
tr: %name rolü zaten var. Lütfen başka bir rol adı seçiniz.

en: The role has been renamed.
tr: Rol yeniden adlandırıldı.

en: The role has been deleted.
tr: Rol silindi.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
tr: Roller için yetkiler seçerek özelliklere erişimi belirleyin.

en: Edit role
tr: Rol düzenle

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Manage members
tr: Üyeleri yönet

en: The name of the role.
tr: Rolün adı.

en: Detection method
tr: Algılama yöntemi

en: Edit own %type_name content
tr: Kendi %type_name içeriğini düzenle

en: Edit any %type_name content
tr: Herhangi %type_name içeriğini düzenle

en: Delete own %type_name content
tr: Kendi %type_name içeriğini sil

en: Delete any %type_name content
tr: Herhangi %type_name içeriğini sil

en: Group type
tr: Grup türü

en: Administer all groups and permissions.
tr: Tüm grup ve izinleri yönet.

en: Administer group
tr: Grubu yönet

en: Group roles and permissions
tr: Grup rolleri ve izinleri

en: Groups audience
tr: Seslendiği gruplar

en: API to allow associating content with groups.
tr: İçeriği gruplarla ilişkilendirmek için API.

en: Group content visibility
tr: Grup içerik görünürlüğü

en: Order of Group context detection methods.
tr: Grup bağlamını algılama yöntemlerinin sıralaması.

en: Add Group register field group types.
tr: Grup türlerine grup kayıt alanı ekle.

en: Group content
tr: Grup içeriği

en: Approve and deny subscription
tr: Üyeliği onayla ya da reddet

en: Manage the group members.
tr: Grup üyelerini yönet.

en: Roles (read-only)
tr: Roller (sadece-okunabilir)

en: Permissions (read-only)
tr: İzinler (sadece okuma)

en: Organic groups UI.
tr: Organik gruplar kullanıcı arayüzü (UI).

en: OG group
tr: OG grubu

en: Asc
tr: Artan

en: Use destination
tr: Hedef kullan

en: Add destination to the link
tr: Bağlantıya hedef ekleyin

en: List of group members
tr: Grup üyeleri listesi

en: List of group managers
tr: Grup yöneticileri listesi

en: Administer Organic groups permissions
tr: Organic grup ayarlarını yönet

en: Save og membership type
tr: OG üyelik türünü kaydet

en: Content create links
tr: İçerik oluşturma bağlantıları

en: The user's OG membership
tr: Kullanıcının OG üyeliği

en: OG membership
tr: OG üyeliği

en: The user who will be subscribed.
tr: Abone olacak kullanıcı.

en: The user who will be unsubscribed.
tr: Abonelikten çıkacak kullanıcı.

en: The permission to check for.
tr: Denetlenecek izin.

en: OG membership type
tr: OG üyelik türü

en: Membership states
tr: Üyelik durumları

en: Manage group members and content in the group.
tr: Gruptaki üyeleri ve içeriği yönet

en: OG memberships
tr: OG üyelikleri

en: @state OG membership
tr: @state durumda OG üyeliği

en: @entity in group @group
tr: @group grubunda @entity

en: Create %type_name content
tr: %type_name oluştur

en: Og membership "etid" property.
tr: Og üyeliği "etid" özelliği.

en: Og membership "gid" property.
tr: Og üyeliği "gid" özelliği.

en: OG user roles in group
tr: Gruptaki kullanıcı rolleri

en: The OG groups of the logged in user
tr: Giriş yapmış kullanıcının OG grupları

en: Select the group type.
tr: Grup türünü seçin.

en: Admin people View
tr: Kişileri yönet için görünüm (view)

en: Select the View that should be used to show and control the people in the group.
tr: Gruptaki kişileri göstermek ve kontrol etmek için kullanılacak görünümü (view) seçin.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications in the group context.
tr: Uyarı: Sadece güvenilir rollere verin; bu izin güvenlik gerektirir...

en: OG subscribe link
tr: OG abonelik bağlantısı

en: OG audience list
tr: OG hedef listesi

en: Administer OG settings.
tr: OG ayarlarını yönet.

en: OG field settings
tr: OG alan ayarları

en: Membership links
tr: Üyelik bağlantıları

en: OG behavior
tr: OG davranışı

en: Group manager default roles
tr: Grup yöneticisinin öntanımlı rolleri

en: Select the role(s) a group manager will be granted upon creating a new group.
tr: Yeni bir grup oluştururken grup yöneticisine verili durumdaki rolü/rolleri seçin.

en: Subscribe to group (no approval required)
tr: Gruba üye ol (onay gerekmeden)

en: Configure Organic groups group type permissions.
tr: OG grup türü izinlerini yapılandırın.

en: Configure Organic groups group type roles.
tr: OG grup türü rollerini yapılandırın.

en: OG permissions overview
tr: OG izinlerine genel bakış

en: Overview of Organic groups permissions.
tr: Organik grup izinlerine genel bakış.

en: OG roles overview
tr: OG rollerine genel bakış

en: Overview of organic groups roles.
tr: Organik grup rollerine toplu bakış.

en: Manage permissions
tr: İzinleri yönet

en: OG reference
tr: OG başvurusu

en: OG widget
tr: OG arayüz aracı

en: Use queue
tr: Kuyruğu kullan
