Organic groups (7.x-2.0-beta1) - en to id translation catalogue (83 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Group
id: Grup

en: Subscribe to group
id: Berlangganan grup

en: Unsubscribe from group
id: Berhenti berlangganan dari grup

en: Organic groups
id: Kelompok organik

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Are you sure you want to join the group %title?
id: Apakah Anda yakin akan bergabung dengan grup %title?

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Enabled
id: Aktif

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Teaser
id: Ringkasan

en: User
id: Pengguna

en: Configure
id: Konfigurasi

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Post
id: Pos

en: Roles
id: Peran

en: Group ID
id: ID Grup

en: Role name
id: Nama peran

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: State
id: Status

en: My groups
id: Kelompokku

en: Edit group
id: Ubah grup

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Add user
id: Tambah pengguna

en: Group members
id: Anggota grup

en: Pending
id: Tertunda

en: locked
id: terkunci

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Features
id: Fitur

en: Entity
id: Entitas

en: People
id: Orang

en: Blocked
id: Diblokir

en: Reference
id: Referensi

en: Permissions
id: Izin

en: User name
id: Nama pengguna

en: Migrate
id: Migrasi

en: Join
id: Bergabung

en: Apply
id: Terapkan

en: Join group
id: Gabung kelompok

en: Leave group
id: Keluar dari kelompok

en: Delete role
id: Hapus peran

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Save role
id: Simpan pemeran

en: Add role
id: Tambah pemeran

en: You must specify a valid role name.
id: Anda harus mengisi nama pemeran yang benar.

en: The role has been added.
id: Pemeran sudah ditambahkan.

en: Offset
id: Letak

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: edit permissions
id: edit kewenangan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: List, edit, or add user roles.
id: Lihat, edit atau tambah pemeran anggota.

en: edit role
id: edit pemeran

en: Bundles
id: Bundel

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: All groups
id: Semua grup

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
id: Nama untuk pemeran ini. Misalnya: "moderator", "dewan redaksi", "perancang situs".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
id: Nama tingkatan %name sudah ada. Silakan pilih nama yang lain.

en: The role has been renamed.
id: Pemeran sudah diganti namanya.

en: The role has been deleted.
id: Pemeran sudah dihapus.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
id: Menentukan akses atas fitur dengan memilih kewenangan pada pemeran tertentu.

en: Edit role
id: Edit pemeran

en: The name of the role.
id: Nama perannya.

en: Detection method
id: Metode pendeteksian

en: Asc
id: Urutan turun

en: Manage permissions
id: Kelola perijinan
