OG Quiz (7.x-1.0-beta5) - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Organic groups
ja: オーガニックグループ

en: Update
ja: 更新

en: Options
ja: オプション

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: This action cannot be undone
ja: このアクションは取り消しできません

en: cancel
ja: キャンセル

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Add a title that will help distinguish this question from other questions. This will not be seen during the quiz.
ja: 他の問題からこの問題を区別しやすくするようなタイトルを追加して下さい。これはクイズ中には表示されません。

en: This quiz has not been scored yet.
ja: このクイズはまだ採点されていません。

en: This person got %num_correct of %question_count possible points.
ja: この人は %question_count 点中 %num_correct 点を獲得しました。

en: Enter your answer here. If you need more space, click on the grey bar at the bottom of this area and drag it down.
ja: あなたの解答をここに入力して下さい。更に解答欄が必要な場合、このエリアの下にあるグレーのバーをクリックして下にドラッグして下さい。

en: This answer has not yet been scored.
ja: この解答はまだ採点されていません。

en: Until the answer is scored, the total score will not be correct.
ja: この解答が採点されるまで、総合得点は確定したものではありません。

en: Rubric
ja: 朱書き

en: You must provide an answer
ja: 解答を提供する必要があります

en: The current revision has been answered. We create a new revision so that the reports from the existing answers stays correct.
ja: 現在のリビジョンが解答されました。新しいリビジョンを生成しますので既存の解答からのレポートは正しいままになります。

en: Confirm deletion
ja: 削除の確認

en: Are you sure you want to delete all of these results?
ja: これらの全ての結果を本当に削除してもよろしいですか?

en: Delete all marked results
ja: マークされた全ての結果を削除

en: Start quiz
ja: クイズを開始

en: Specify the criteria for grading the response.
ja: レスポンスの等級の条件を指定します。

en: Total score: @score %
ja: 合計得点: @score %

en: This question is already a member of
ja: この問題を追加済みのノード

en: If you uncheck any of the checkboxes this question will be removed from the corresponding @quiz. If the @quiz has been answered a new revision of the @quiz will be created automatically.
ja: チェックボックスのチェックを外すと、対応する @quiz からこの問題が削除されます。その @quiz が既に回答済みだった場合は、新しいリビジョンが自動的に作成されます。

en: The @latest latest @quiz nodes this question isn't a member of
ja: この問題が組み込まれていない @quiz ノード (最新 @latest 件)

en: If you check any of the checkboxes this question will be added to the corresponding @quiz. If the @quiz has been answered a new revision will be created automatically.
ja: チェックボックスをチェックすると、対応する @quiz にこの問題が追加されます。その @quiz が既に回答済みだった場合は、新しいリビジョンが自動的に作成されます。
