OG Quiz (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (18 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Submit
it: Invia

en: Update
it: Aggiorna

en: Options
it: Opzioni

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: cancel
it: annulla

en: Add a title that will help distinguish this question from other questions. This will not be seen during the quiz.
it: Aggiungi il titolo che aiuterà a distinguere questa domanda dalle altre. Questo titolo non sarà visualizzato durante il questionario.

en: Enter your answer here. If you need more space, click on the grey bar at the bottom of this area and drag it down.
it: Scrivi qui la tua risposta. Se hai bisogno di più spazio clicca nella barra grigia sotto l'area di testo e trascinala verso il basso.

en: This answer has not yet been scored.
it: A questa risposta non è ancora stato assegnato un punteggio.

en: Until the answer is scored, the total score will not be correct.
it: Finché non viene assegnato un punteggio, il punteggio totale non è corretto.

en: You must provide an answer
it: È obbligatorio rispondere

en: Add to @quiz
it: Aggiungi al @quiz

en: The @latest latest @quiz nodes this question isn't a member of
it: Gli ultimi @latest nodi @quiz cui questa domanda non appartiene

en: If you check any of the checkboxes this question will be added to the corresponding @quiz. If the @quiz has been answered a new revision will be created automatically.
it: Se selezioni una delle caselle di selezione questa domanda verrà aggiunta ai @quiz corrispondenti. Se il @quiz è già stato svolto verrà creata una nuova revisione automaticamente.

en: Title for new @quiz
it: Titolo per il nuovo @quiz

en: Write in the name of the new @quiz you want to create and add this question to.
it: Scrivi il nome del nuovo @quiz che vuoi creare ed al quale aggiungere questa domanda.
