OG Vocabulary (7.x-1.2) - en to de translation catalogue (20 entries)

en: Operations
de: Aktionen

en: Organic groups
de: Organische Gruppen

en: Enable
de: Aktivieren

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: Weight
de: Gewichtung

en: Vocabulary name
de: Vokabularname

en: Field name
de: Feldname

en: Widget type
de: Steuerelementtyp

en: Unlimited
de: Unbegrenzt

en: Number of values
de: Anzahl von Werten

en: Organic groups vocabularies
de: Vokabulare für organische Gruppen

en: Enable groups to maintain their own vocabularies.
de: Gruppen ermöglichen, ihre eigenen Vokabulare zu pflegen.

en: Do not use
de: Nicht verwenden

en: Maximum number of values users can enter for this field.
de: Die maximale Anzahl an Werten, die Benutzer für dieses Feld eingeben können.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
de: Die Art des Formularelementes, dass dem Benutzer beim Erstellen dieses Feldes im Inhaltstyp %type angezeigt wird.

en: Required field
de: Pflichtfeld

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
de: Keine Vokabulare verfügbar. <a href="@link">Vokabular hinzufügen</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
de: Keine Begriffe verfügbar. <a href="@link">Begriff hinzufügen</a>.

en: Administer vocabularies and terms
de: Vokabulare und Begriffe verwalten

en: Edit terms in group
de: Begriffe der Gruppe bearbeiten
