Omega (960gs & HTML5) (7.x-2.0-beta2) - en to hu translation catalogue (56 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Pages
hu: Oldalak

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Create a new user account.
hu: Új felhasználó létrehozása.

en: Request new password via e-mail.
hu: Új jelszó igénylése e-mailben.

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Toldalék

en: Content
hu: Tartalom

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Login
hu: Belépés

en: Password
hu: Jelszó

en: Custom
hu: Egyedi

en: Width
hu: Szélesség

en: Form Settings
hu: Űrlap beállításai

en: Order
hu: Sorrend

en: next ›
hu: következő ›

en: Breadcrumb settings
hu: Morzsa beállításai

en: Display breadcrumb
hu: Morzsa megjelenítése

en: Breadcrumb separator
hu: Morzsák közti elválasztó jel

en: Show home page link in breadcrumb
hu: Címlapra való hivatkozás megjelenítése a morzsában

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
hu: Elválasztó hozzáadása a morzsa végéhez

en: Menu settings
hu: Menübeállítások

en: You are here
hu: Jelenlegi hely

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Page titles
hu: Oldalcímek

en: Title separator
hu: Cím elválasztó

en: Only in admin section
hu: Csak az admin részeknél

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
hu: Csak szöveg. A szöközök fontosak.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
hu: Hasznos, ha a morzsa pont a cím előtt van.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
hu: Tartalom címének beillesztése a morzsa végére

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
hu: Hasznos, ha a morzsa nem pont a cím előtt van.

en: Front page title
hu: Címlap címe

en: Your front page in particular should have important keywords for your site in the page title
hu: Különösen a címlapnak kellene tartalmaznia fontos kulcsszavakat a webhellyel kapcsolatban.

en: Set text of front page title
hu: Szöveg beállítása a kezdőlap címéhez

en: Site title | Site slogan
hu: Webhely címe | Webhely jelmondata

en: Site slogan | Site title
hu: Webhely jelmondata | Webhely címe

en: Custom (below)
hu: Egyedi (alatta)

en: Enter a custom page title for your front page
hu: A címlap egyedi címe

en: Other page titles
hu: Egyéb oldalak címei

en: Set text of other page titles
hu: Az egyéb oldalak címének beállítása

en: Page title | Site slogan
hu: Oldal címe | Webhely jelmondata

en: Page title | Site title
hu: Oldal címe | Webhely címe

en: Page title | Custom (below)
hu: Oldal címe | Egyedi (alatta)

en: Enter a custom page title for all other pages
hu: Az összes többi oldal egyedi címe

en: Customize the separator character used in the page title
hu: Az oldal címében használt elválasztójel testreszabása

en: Preface First
hu: Előszó teteje

en: Main menu
hu: Főmenü

en: This is the title that displays in the title bar of your web browser. Your site title, slogan, and mission can all be set on your Site Information page. [NOTE: For more advanced page title functionality, consider using the "Page Title" module.  However, the Page titles theme settings do not work in combination with the "Page Title" module and will be disabled if you have it enabled.]
hu: Ez a cím, ami a böngésző címsorában jelenik meg. A webhely neve, a szlogen és a misszió a webhely információs oldalán állítható be. [MEGJEGYZÉS: Haladó oldalcím beállítások alkalmazása esetén érdemes megfontolni az „Page Title” modul használatát. Ugyanakkor, az oldalcím smink beállítások nem működnek a „Page Title” modul alkalmazása esetén és használata tiltva lesz, ha az engedélyezve lett.]

en: @current of @max
hu: @current / @max

en: Sidebar First
hu: Oldalsáv teteje

en: Submitted by !username on !datetime
hu: Beküldte !username - !datetime

en: Secondary menu
hu: Másodlagos menü

en: Fluid width
hu: Változó szélesség
