Omega (960gs & HTML5) (7.x-2.0-beta3) - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: Home
pt: Início

en: Pages
pt: Páginas

en: Register
pt: Registar

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de utilizador.

en: Request new password via e-mail.
pt: Pedir uma nova senha por email.

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Content
pt: Conteúdos

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Login
pt: Entrar

en: Password
pt: Senha

en: Custom
pt: Personalizar

en: Width
pt: Largura

en: Order
pt: Ordem

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Display breadcrumb
pt: Mostrar navegação estrutural

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Unpublished
pt: Não Publicado

en: You are here
pt: Está aqui

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Page titles
pt: Os títulos das páginas

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Front page title
pt: Título da página inicial

en: Your front page in particular should have important keywords for your site in the page title
pt: Sua primeira página em especial deve ter palavras-chave importantes para o seu site no título da página

en: Set text of front page title
pt: Definir o texto do título da página inicial

en: Site title | Site slogan
pt: Título Site | Slogan Site

en: Site slogan | Site title
pt: Slogan Site | Título Site

en: Main menu
pt: Menu principal

en: This is the title that displays in the title bar of your web browser. Your site title, slogan, and mission can all be set on your Site Information page. [NOTE: For more advanced page title functionality, consider using the "Page Title" module.  However, the Page titles theme settings do not work in combination with the "Page Title" module and will be disabled if you have it enabled.]
pt: Este é o título que aparece na barra de título do seu navegador web. Seu site título, slogan, missão e tudo pode ser ajustado em sua página de informações do site. [NOTA: Para funcionalidades mais avançadas do título, considere o uso do "Título da página do módulo". No entanto, os títulos na página de configurações tema não funcionam em combinação com o módulo "Page Title"  e vai ser desactivado se você tiver activado.]

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Submetido por !username em !datetime

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Fluid width
pt: Largura fluída
