Omega (7.x-2.0) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Register
id: Daftar

en: Create a new user account.
id: Buat akun pengguna baru.

en: Request new password via e-mail.
id: Minta sandi baru lewat email.

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Content
id: Konten

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Login
id: Masuk

en: Password
id: Sandi

en: Custom
id: Tersuai

en: Width
id: Lebar

en: Order
id: Urutan

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Breadcrumb separator
id: Pemisah breadcrumb

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan pemisah di akhir breadcrumb

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: You are here
id: Anda di sini

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb ditempatkan sebelum judul.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan judul konten pada akhir breadcrumb

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb tidak ditempatkan tepat sebelum judul.

en: Main menu
id: Menu utama

en: @current of @max
id: @current dari @max

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Fluid width
id: Lebar mengambang

en: Menu Type
id: Tipe menu
