Omega (7.x-2.1) - en to nl translation catalogue (47 entries)

en: Pages
nl: Pagina's

en: Register
nl: Inschrijven

en: Create a new user account.
nl: Nieuwe gebruikersaccount aanmaken.

en: Request new password via e-mail.
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen via e-mail.

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Content
nl: Inhoud

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Login
nl: Inloggen

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Custom
nl: Aangepast

en: Width
nl: Breedte

en: Order
nl: Volgorde

en: next ›
nl: volgende ›

en: Breadcrumb settings
nl: Kruimelpad instellingen

en: Display breadcrumb
nl: Kruimelpad weergeven

en: Breadcrumb separator
nl: Scheidingsteken kruimelpad

en: Show home page link in breadcrumb
nl: Voorpaginalink in het kruimelpad weergeven

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
nl: Een scheidingsteken toevoegen aan het eind van het kruimelpad

en: Menu settings
nl: Menu-instellingen

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: You are here
nl: U bent hier

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Page titles
nl: Paginatitels

en: Page Top
nl: Paginakop

en: Page Bottom
nl: Paginavoet

en: Title separator
nl: Scheidingsteken titel

en: Only in admin section
nl: Alleen in beheergebied

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
nl: Alleen tekst. Vergeet niet om spaties toe te voegen.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
nl: Handig wanneer het kruimelpad vlak voor de titel staat.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
nl: De titel aan het einde van het kruimelpad toevoegen

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
nl: Handig wanneer het kruimelpad niet direct voor de titel is geplaatst

en: Front page title
nl: Voorpaginatitel

en: Site title | Site slogan
nl: Websitetitel | Websiteslogan

en: Site slogan | Site title
nl: Websiteslogan | Websitetitel

en: Other page titles
nl: Andere paginatitels

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: @current of @max
nl: @current van @max

en: Sidebar First
nl: Eerste zijbalk

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Fluid width
nl: Variabele breedte

en: Sidebar Second
nl: Tweede zijbalk

en: dynamic
nl: dynamisch
