Omega (7.x-3.0-beta3) - en to uk translation catalogue (94 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Pages
uk: Сторінки

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Content
uk: Вміст

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Section
uk: Розділ

en: Menu
uk: Меню

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Site slogan
uk: Гасло сайту

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Width
uk: Ширина

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Position
uk: Позиція

en: Messages
uk: Повідомлення

en: next ›
uk: наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Tabs
uk: Вкладки

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Zone
uk: Зона

en: Regions
uk: Області

en: Debugging
uk: Зневадження

en: Page Top
uk: Верх сторінки

en: Page Bottom
uk: Низ сторінки

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Enable or disable the display of certain page elements.
uk: Увімкніть або вимкніть відображення деяких елементів сторінки.

en: Main menu
uk: Головне меню

en: @current of @max
uk: @current з @max

en: Sidebar First
uk: Перша бічна панель

en: Alpha
uk: Альфа

en: Submitted by !username on !datetime
uk: Опубліковано !username !datetime

en: Secondary menu
uk: Другорядне меню

en: (active tab)
uk: (активна вкладка)

en: Feed icons
uk: Іконки потоку

en: Branding
uk: Брендування

en: Sidebar Second
uk: Друга бічна панель

en: Header First
uk: Перший верхній колонтитул

en: Header Second
uk: Другий верхній колонтитул

en: Preface Second
uk: Другий пролог

en: Preface Third
uk: Третій пролог

en: Footer First
uk: Перший нижній колонтитул

en: Footer Second
uk: Другий нижній колонтитул

en: Primary Region
uk: Основна область

en: User Bar First
uk: Перша користувацька панель

en: User Bar Second
uk: Друга користувацька панель

en: @count columns
uk: Колонок @count

en: @width columns
uk: Колонок: @width

en: <h3>Layout configuration</h3>
uk: <h3>Конфігурація макета</h3>

en: Select the grid system that you want to use for this layout.
uk: Виберіть систему сітки, яку хочете використовувати для цього макета.

en: Grid system
uk: Система сітки

en: Scalable by user
uk: Масштаб задається користувачем

en: Toggle styles
uk: Перемикання стилів

en: Enable optional stylesheets
uk: Увімкнути додаткові таблиці стилів

en: Disable module and theme stylesheets
uk: Вимкнути таблиці стилів модулів та тем

en: Enable the debugging (placeholder) blocks for the selected roles.
uk: Увімкнути блоки зневадження (заповнення) для обраних ролей.

en: Roles that may use the grid overlay and debugging blocks.
uk: Ролі, які можуть використовувати накладання сітки і зневадження блоків.

en: There are no unassigned zones.
uk: Немає нерозподілених зон.

en: Unassigned regions
uk: Нерозподілені області

en: This section is empty.
uk: Ця секція порожня.

en: This zone is empty.
uk: Ця зона порожня.

en: Additional region classes
uk: Додаткові класи області

en: Column count
uk: Кількість колонок

en: Additional zone classes
uk: Додаткові класи зони

en: Additional wrapper classes
uk: Додаткові класи обгортки

en: Toggle libraries
uk: Увімкнення бібліотек

en: Enable optional libraries
uk: Увімкнути необов'язкові бібліотеки

en: You can choose from this list to enable optional libraries.
uk: Ви можете вибрати з цього списку необов'язкові бібліотеки для увімкнення.

en: You have specified the %region region as the primary region for the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
uk: Ви визначили область %region як головну для зони %zone, але сумарна ширина області більше, ніж кількість доступних колонок для цієї зони.

en: Responsive settings
uk: Адаптивні налаштування

en: Enable the responsive grid
uk: Увімкнути адаптивну сітку

en: @grid layout settings
uk: Налаштування макету @grid

en: Primary layout
uk: Основний макет

en: The primary layout will be used in case you disable the "responsive grid" option aswell as for older versions of Internet Explorer.
uk: Основний макет буде використовуватися у випадку, якщо вимкнена опція "адаптивна сітка", а також в старих версіях Internet Explorer.

en: @layout layout
uk: макет @layout

en: Use this layout with the responsive grid
uk: Використовувати цей макет з адаптивною сіткою

en: The weight of this layout.
uk: Вага цього макету.

en: Media query
uk: Медіа-запит

en: This is a debugging block
uk: Це блок зневадження

en: Toggle advanced elements
uk: Перемкнути розширені елементи

en: Show the debugging blocks by default.
uk: Показувати зневаджувальні блоки за замовчуванням.

en: This will show the debugging blocks on page load.
uk: Зневаджувальні блоки буде видно відразу після завантаження сторінки.

en: Enable the grid overlay for the selected roles.
uk: Увімкнути сіткове накладання для позначених ролей.

en: Show the grid overlay by default.
uk: Показувати сіткове накладання за замовчуванням.

en: This will show the grid overlay on page load.
uk: Сітку буде видно відразу після завантаження сторінки.

en: Zone and region configuration
uk: Конфігурація зон та областей

en: Customize the region positioning
uk: Персоналізація позиціонування області.

en: This allows you to manipulate the placing of the regions in this zone.
uk: Дозволяє керувати розміщенням областей в даній зоні.
