Omega (7.x-3.0-rc2) - en to nl translation catalogue (94 entries)

en: Pages
nl: Pagina's

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Content
nl: Inhoud

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Section
nl: Sectie

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Site slogan
nl: Slogan van de website

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Width
nl: Breedte

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Position
nl: Positie

en: Messages
nl: Berichten

en: next ›
nl: volgende ›

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Zone
nl: Provincie

en: Regions
nl: Gebieden

en: Debugging
nl: Debuggen

en: Page Top
nl: Paginakop

en: Page Bottom
nl: Paginavoet

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Enable or disable the display of certain page elements.
nl: Weergave van bepaalde pagina-elementen in- of uitschakelen.

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: @current of @max
nl: @current van @max

en: Minimum scale
nl: Minimum schaal

en: Maximum scale
nl: Maximum schaal

en: Sidebar First
nl: Eerste zijbalk

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Grid settings
nl: Grid-instellingen

en: (active tab)
nl: (actieve tabblad)

en: Feed icons
nl: Feedpictogrammen

en: Sidebar Second
nl: Tweede zijbalk

en: Action links
nl: Actielinks

en: <h3>Layout configuration</h3>
nl: <h3>Lay-out configuratie</h3>

en: Select the grid system that you want to use for this layout.
nl: Selecteer het gridsysteem dat u wilt gebruiken voor deze lay-out.

en: Grid system
nl: Grid-systeem

en: Viewport settings
nl: Viewport-instellingen

en: Initial scale
nl: Initiële schaalfactor

en: Toggle styles
nl: Stijl wisselen

en: Enable optional stylesheets
nl: Optionele stylesheets inschakelen

en: You can choose from this list to enable optional stylesheets.
nl: U kunt uit deze lijst optionele stylesheets kiezen en deze inschakelen.

en: Disable module and theme stylesheets
nl: Module- en thema-stylesheets uitschakelen

en: Alpha will remove the selected stylesheets from your pages.
nl: Alpha zal de geselecteerde stylesheets van de pagina's verwijderen.

en: Enable the debugging (placeholder) blocks for the selected roles.
nl: De debugblokken (plaatshouderblokken) voor de geselecteerde rollen inschakelen.

en: Roles that may use the grid overlay and debugging blocks.
nl: Rollen die grid-overlay en debugblokken mogen gebruiken.

en: Choose from the elements below to hide them via CSS
nl: Kies uit onderstaande elementen om deze met CSS te verbergen

en: This will make the element invisible to normal users while not removing it from the HTML (e.g. for screenreaders).
nl: Dit maakt het element onzichtbaar voor normale gebruikers maar verwijderd het niet uit de HTML (bijv. voor schermlezers).

en: Unassigned zones
nl: Niet toegewezen zones

en: There are no unassigned zones.
nl: Er zijn geen niet-toegewezen zones.

en: Unassigned regions
nl: Niet toegewezen gebieden

en: There are no unassigned regions.
nl: Er zijn geen niet-toegewezen gebieden.

en: This section is empty.
nl: Deze sectie is leeg.

en: Provide full width wrapper around this zone
nl: Biedt een wrapper met volledige breedte rondom deze zone

en: Force this zone to be rendered
nl: Forceer deze zone om weergegeven te worden

en: Enabling this will always render this zone, even if it is empty.
nl: Schakel dit in om deze zone altijd weer te geven, ook als deze leeg is.

en: Column count
nl: Aantal kolommen

en: Defined by
nl: Gedefinieerd door

en: Belongs to
nl: Behoort tot

en: Toggle libraries
nl: Bibliotheken wisselen

en: Enable optional libraries
nl: Optionele bibliotheken inschakelen

en: You can choose from this list to enable optional libraries.
nl: U kunt uit deze lijst optionele bibliotheken kiezen en inschakelen.

en: You have specified the %region region as the primary region for the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
nl: U heeft het gebied %region opgegeven als het primaire gebied voor de zone %zone. Maar de opgetelde breedte is groter dan het aantal beschikbare kolommen voor deze zone.

en: Responsive settings
nl: Responsive-instellingen

en: Enable the responsive grid
nl: Schakel het responsive-grid in

en: Enabling this will unleash the responsive layout features that come with Alpha & Omega. It also helps you to clean your appartment and wash your dishes.
nl: Het inschakelen van deze optie zal de responsive lay-outfuncties inschakelen die worden geleverd met Alpha & Omega. Het kan ook koffie voor u zetten en de afwas doen.

en: @grid layout settings
nl: @grid lay-out instellingen

en: Primary layout
nl: Primaire lay-out

en: The primary layout will be used in case you disable the "responsive grid" option aswell as for older versions of Internet Explorer.
nl: De primaire lay-out zal gebruikt worden als u de optie 'responsive grid'  uitschakelt en bij oudere versies van Internet Explorer.

en: @layout layout
nl: @layout lay-out

en: Use this layout with the responsive grid
nl: Gebruik deze lay-out met het responsive grid

en: The weight of this layout.
nl: Het gewicht van deze lay-out

en: The @media query that the @layout layout should respond to.
nl: De @media query waar de @layout lay-out op moet reageren.

en: This is a debugging block
nl: Dit is een debug-blok

en: Toggle advanced elements
nl: Geavanceerde elementen wisselen

en: Show the debugging blocks by default.
nl: Debug-blokken standaard tonen.

en: This will show the debugging blocks on page load.
nl: De debug-blokken zullen standaard worden getoond als de pagina wordt geladen.

en: Enable the grid overlay for the selected roles.
nl: De grid-overlay inschakelen voor de geselecteerde rollen.

en: Show the grid overlay by default.
nl: Laat standaard de grid-overlay zien.

en: This will show the grid overlay on page load.
nl: Dit laat de grid-overlay zien als de pagina wordt geladen.

en: Zone and region configuration
nl: Zone- en gebiedsinstellingen

en: Customize the region positioning
nl: Positionering van het gebied aanpassen

en: This allows you to manipulate the placing of the regions in this zone.
nl: Hiermee kunt u de plaatsing van de gebieden in deze zone manipuleren.

en: @count Columns
nl: @count kolommen

en: @width Columns
nl: @width kolommen
