Omega (7.x-3.0-rc5) - en to fi translation catalogue (176 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Pages
fi: Sivut

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Content
fi: Sisältö

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Section
fi: Osio

en: Menu
fi: Valikko

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Left side
fi: Vasen sivu

en: Middle column
fi: Keskipalsta

en: Right side
fi: Oikea sivu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Width
fi: Leveys

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Position
fi: Sijoitus

en: Messages
fi: Viestit

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Middle
fi: Keskellä

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Left above
fi: Vasemmalle ylös

en: Right above
fi: Oikealle ylös

en: Left below
fi: Vasemmalle alas

en: Right below
fi: Oikealle alas

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Zone
fi: Vyöhyke

en: Regions
fi: Alueet

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Page Top
fi: Sivun yläreuna

en: Page Bottom
fi: Sivun alareuna

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fi: Valitse näytettävät elementit.

en: Preface First
fi: Esipuhe (ensimmäinen)

en: Postscript First
fi: Jälkikirjoitus (ensimmäinen)

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: Minimum scale
fi: Pienin suhde

en: Maximum scale
fi: Vähimmäissuhde

en: Sidebar First
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Submitted by !username on !datetime
fi: Lähettänyt !datetime käyttäjä !username

en: Secondary menu
fi: Toissijainen valikko

en: Grid settings
fi: Ruudukkoasetukset

en: (active tab)
fi: (aktiivinen välilehti)

en: Feed icons
fi: Syötteen kuvakkeet

en: Branding
fi: Brändäys

en: Sidebar Second
fi: Toinen sivupalkki

en: Header First
fi: Ylätunniste (ensimmäinen)

en: Header Second
fi: Ylätunniste (toinen)

en: Preface Second
fi: Esipuhe (toinen)

en: Preface Third
fi: Esipuhe (kolmas)

en: Postscript Second
fi: Jälkikirjoitus (toinen)

en: Postscript Third
fi: Jälkikirjoitus (kolmas)

en: Postscript Fourth
fi: Jälkikirjoitus (neljäs)

en: Footer First
fi: Alatunniste (ensimmäinen)

en: Footer Second
fi: Alatunniste (toinen)

en: Enabling this feature will give a &lt;div&gt; wrapper around the zone itself, allowing you to theme in elements that appear outside the 960 pixel container zone.
fi: Tämä asetus mahdollistaa ylimääräisen &lt;div&gt; tagin vyöhykkeen ympärille joka mahdollistaa 960px leveän vyöhykkeen ulkopuolisten elementtien teemaamisen.

en: Primary Region
fi: Pääalue

en: ‹ prev
fi: < edellinen

en: User Bar First
fi: Käyttäjän palkki (ensimmäinen)

en: User Bar Second
fi: Käyttäjän palkki (toinen)

en: Omega XHTML Starter Kit
fi: Omega XHTML aloituspaketti

en: Action links
fi: Toimintolinkit

en: <h3>Layout configuration</h3>
fi: <h3>Ulkoasun asetukset</h3>

en: Select the grid system that you want to use for this layout.
fi: Valitse ruudukkojärjestelmä jota haluat käyttää tämän ulkoasun kanssa.

en: Grid system
fi: Ruudukkojärjestelmä

en: Allow customizing viewport meta properties on iOS and Android devices
fi: Salli näyttöalueen metaominaisuuksien kustomointi iOS- ja Android laitteille.

en: By default, most mobile browsers choose their own way to handle page rendering by using the viewport meta tag. iOS and Android are "capable" of displaying full size websites by simply scaling down the view. However, when using a truly mobile version of your theme, you will / may want to customize these settings. You can find more information about this in the <a href="http://alpha.developmentgeeks.com">Omega documentation</a>.
fi: Oletuksena suurin osa mobiiliselaimista valitsee oman tapansa sivujen renderöimiseen käyttäen omaa näyttöalueen tagiaan. iOS ja Android kykenevät näyttämään täysikokoisia verkkosivuja skaalaamalla alaspäin näyttöaluetta. Tosin jos käytät todellista mobiiliulkoasua teemastasi haluat ehkä kustomoida näitä asetuksia. Lisätietoa saat <a href="http://alpha.developmentgeeks.com">Omegan dokumentaatiosta</a>.

en: Viewport settings
fi: Näyttöasetukset

en: Initial scale
fi: Alustava kuvasuhde

en: The initial scaling of the page. This should almost always be set to 1.0.
fi: Sivuston alustava kuvasuhde. Tämä tulisi useimmiten asettaa arvoon 1.0.

en: The minimum scaling of the site. This should usually be the same as your <em>Initial scale</em> setting.
fi: Sivuston pienin kuvasuhde. Tämä tulisi useimmiten asettaa samaksi kuin <em>alustava kuvasuhde</em> asetuksesi.

en: The maximum scaling of the site. This can be any value between 1 and 10, but should not be too big if you want to preserve your mobile look and feel.
fi: Sivun suurin skaalauskoko. Tämä voi olla mikä tahansa arvo 1 ja 10 väliltä mutta sen ei tulisi olla liian suuri jos haluat säilyttää mobiilikäytettävyyden.

en: Scalable by user
fi: Käyttäjien skaalattavissa

en: Toggle styles
fi: Selaa tyylejä

en: Enable optional stylesheets
fi: Ota käyttöön lisätyylitiedostot

en: You can choose from this list to enable optional stylesheets.
fi: Voit valita tältä listalta käyttöösi vaihtoehtoisia tyylitiedostoja.

en: Disable module and theme stylesheets
fi: Poista käytöstä moduulien ja teemojen tyylitiedostoja

en: Alpha will remove the selected stylesheets from your pages.
fi: Alpha poistaa sivuiltasi valitut tyylitiedostot.

en: Enable the debugging (placeholder) blocks for the selected roles.
fi: Ota käyttöön debuggauslohkot valituille rooleille.

en: Roles that may use the grid overlay and debugging blocks.
fi: Roolit jotka voivat käyttää ruudukon rakennetta ja debuggauslohkoja.

en: Choose from the elements below to hide them via CSS
fi: Valitse seuraavista elementeistä ne jotka haluat piilottaa CSS:llä

en: This will make the element invisible to normal users while not removing it from the HTML (e.g. for screenreaders).
fi: Tämä tekee elementistä näkymättömän normaaleille käyttäjille kuitenkaan poistamatta sitä HTML:stä (esim. screenreaderit).

en: Unassigned zones
fi: Määrittelemättömät vyöhykkeet

en: There are no unassigned zones.
fi: Määrittelemättömiä vyöhykkeitä ei ole.

en: Unassigned regions
fi: Määrittelemättömät alueet

en: There are no unassigned regions.
fi: Määrittelemättömiä alueita ei ole.

en: This section is empty.
fi: Osio on tyhjä.

en: This zone is empty.
fi: Vyöhyke on tyhjä.

en: Force this region to be rendered
fi: Pakota alueen tulostus.

en: Enabling this will always render this region, even if it is empty.
fi: Tämä asetus pakottaa alueen tulostumaan vaikka se olisi tyhjä.

en: Additional region classes
fi: Alueen lisäluokat

en: Provide full width wrapper around this zone
fi: Tarjoa elementti tämän vyöhykkeen ympärille

en: Force this zone to be rendered
fi: Pakota vyöhykkeen tulostaminen

en: Enabling this will always render this zone, even if it is empty.
fi: Tämän käytöönotto renderöi vyöhykkeen vaikka se olisi tyhjä.

en: Column count
fi: Sarakkeiden määrä

en: Additional zone classes
fi: Vyöhykkeen lisäluokat

en: Additional wrapper classes
fi: Ylimääräiset ympäröivät luokat

en: Alpha XHTML Starterkit
fi: Alpha XHTML aloituspaketti

en: Omega HTML5 Starterkit
fi: Omega HTML5 aloituspaketti

en: Defined by
fi: Määrittelijä

en: Belongs to
fi: Kuuluu

en: Toggle libraries
fi: Selaa kirjastoja

en: Enable optional libraries
fi: Ota käyttöön lisäkirjastot

en: You can choose from this list to enable optional libraries.
fi: Voit valita tältä listalta käyttöösi vaihtoehtoisia kirjastoja.

en: Default starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Alpha</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>
fi: Oletus-aloituspaketti <a href="http://drupal.org/project/omega">Alphalle</a>. Ei ole suositeltavaa suoraan muokata tätä aloituspakettia vaan on parempi tehdä siitä kopio omaan käyttöösi. Lisätietoa tästä saat <a href="http://himer.us/omega-docs">Omegan dokumentaatiosta</a>.

en: Default starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>
fi: Oletus-aloituspaketti <a href="http://drupal.org/project/omega">Omegalle</a>. Ei ole suositeltavaa suoraan muokata tätä aloituspakettia vaan on parempi tehdä siitä kopio omaan käyttöösi. Lisätietoa tästä saat <a href="http://himer.us/omega-docs">Omegan dokumentaatiosta</a>.

en: Default XHTML starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>.
fi: Oletus XHTML aloituspaketti <a href="http://drupal.org/project/omega">Alphalle</a>. Ei ole suositeltavaa suoraan muokata tätä aloituspakettia vaan on parempi tehdä siitä kopio omaan käyttöösi. Lisätietoa tästä saat <a href="http://himer.us/omega-docs">Omegan dokumentaatiosta</a>.

en: You have specified the %region region as the primary region for the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
fi: Olet valinnut pääalueeksi alueen %region mutta alueiden yhteenlaskettu leveys on suurempi kuin vyöhykkeen sarakkeiden määrä.

en: Responsive settings
fi: Reagointiasetukset

en: Enable the responsive grid
fi: Ota käyttöön reagoiva ruudukko

en: Enabling this will unleash the responsive layout features that come with Alpha & Omega. It also helps you to clean your appartment and wash your dishes.
fi: Tämän käyttöönotto vapauttaa käyttöösi Alpha & Omega teemojen mukana tulevien reagoivien ulkoasujen ominaisuudet. Se myös auttaa siivoamaan asuntosi ja pesemään tiskisi.

en: @grid layout settings
fi: @grid ulkoasun asetukset

en: Primary layout
fi: Pääulkoasu

en: The primary layout will be used in case you disable the "responsive grid" option aswell as for older versions of Internet Explorer.
fi: Pääulkoasua käytetään jos poistat käytöstä "reagoiva ruudukko" vaihtoehdon samoin kuin myös jos käytössä on jokin vanhempi Internet Explorerin versio.

en: @layout layout
fi: @layout ulkoasu

en: Use this layout with the responsive grid
fi: Käytä ulkoasua reagoivan ruudukon kanssa

en: The weight of this layout.
fi: Ulkoasun painokerroin.

en: Media query
fi: Mediakysely

en: The @media query that the @layout layout should respond to.
fi: @media kysely johon ulkoasun @layout tulisi vastata.

en: This is a debugging block
fi: Tämä on debuggauslohko

en: Toggle advanced elements
fi: Selaa kehittyneitä elementtejä

en: Force equal height for all child elements
fi: Pakota sama korkeus kaikille lapsielementeille

en: Force equal height for all child elements.
fi: Pakota sama korkeus kaikille lapsielementeille.

en: You have chosen to manipulate the region positioning of the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
fi: Olet valinnut että haluat manipuloida alueiden sijaintia vyöhykkeessä %zone mutta alueiden yhteenlaskettu leveys on suurempi kuin vyöhykkeen sarakkeiden määrä.

en: Show the debugging blocks by default.
fi: Näytä sivujen debuggauslohkot oletusarvoisesti.

en: This will show the debugging blocks on page load.
fi: Tämä näyttää debuggauslohkot sivujen latauksien yhteydessä.

en: Enable the grid overlay for the selected roles.
fi: Ota käyttöön ruudukkorakenteen näyttäminen valituille rooleille.

en: Show the grid overlay by default.
fi: Näytä ruudukkorakenne oletuksena.

en: This will show the grid overlay on page load.
fi: Tämä näyttää ruudukkorakenteen sivun latauksen yhteydessä.

en: Zone and region configuration
fi: Vyöhykkeiden ja alueiden asetukset

en: Customize the region positioning
fi: Kustomoi alueen asemointia

en: This allows you to manipulate the placing of the regions in this zone.
fi: Tämä mahdollistaa alueiden sijoittelun manipuloinnin tämän vyöhykkeen sisällä.

en: Force equal height for all blocks in this region.
fi: Pakota sama korkeus kaikille tämän alueen lohkoille

en: Force equal height for all regions in this zone.
fi: Pakota sama korkeus kaikille tämän vyöhykkeen alueille.

en: @count Columns
fi: @count saraketta

en: @width Columns
fi: @width saraketta

en: Single column 12
fi: Yksittäinen sarake 12

en: Omega: 12 Column Grid
fi: Omega: 12 sarakkeen ruudukko

en: Three column 4-4-4
fi: Kolme saraketta 4-4-4

en: Three column 4-4-4 stacked
fi: Kolme saraketta 4-4-4 pinottu

en: Two Column 3-9
fi: Kaksi saraketta 3-9

en: Two Column 6-6
fi: Kaksi saraketta 6-6

en: Two Column 6-6 bricks
fi: Kaksi saraketta 6-6 tiilet

en: Two Column 6-6 stacked
fi: Kaksi saraketta 6-6 pinottu

en: Two Column 9-3
fi: Kaksi saraketta 9-3

en: Single column 16
fi: Yksi sarake 16

en: Omega: 16 Column Grid
fi: Omega 16 sarakkeen ruudukko

en: Three column 5-6-5
fi: Kolme saraketta 5-6-5

en: Three column 5-6-5 stacked
fi: Kolme saraketta 5-6-5 pinottu

en: Two Column 12-4
fi: Kaksi saraketta 12-4

en: Two Column 4-12
fi: Kaksi saraketta 4-12

en: Two Column 8-8
fi: Kaksi saraketta 8-8

en: Two Column 8-8 bricks
fi: Kaksi saraketta 8-8 tiilet

en: Two Column 8-8 stacked
fi: Kaksi saraketta 8-8 pinottu

en: Single column 24
fi: Yksi sarake 24

en: Omega: 24 Column Grid
fi: Omega: 24 sarakkeen ruudukko

en: Three column 8-8-8
fi: Kolme saraketta 8-8-8

en: Three column 8-8-8 stacked
fi: Kolme saraketta 8-8-8 pinottu

en: Two Column 12-12
fi: Kaksi saraketta 12-12

en: Two Column 12-12 bricks
fi: Kaksi saraketta 12-12 tiilet

en: Two Column 12-12 stacked
fi: Kaksi saraketta 12-12 pinottu

en: Two Column 18-6
fi: Kaksi saraketta 18-6

en: Two Column 6-18
fi: Kaksi saraketta 6-18
