Omega (7.x-3.1) - en to pt translation catalogue (80 entries)

en: Home
pt: Início

en: Pages
pt: Páginas

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Content
pt: Conteúdo

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Top
pt: Superior

en: Section
pt: Seção

en: Page title
pt: Título da página

en: Left side
pt: Lado esquerdo

en: Middle column
pt: Coluna do meio

en: Right side
pt: Lado direito

en: Bottom
pt: Inferior

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Width
pt: Largura

en: Configuration
pt: Configurações

en: Position
pt: Posição

en: Messages
pt: Mensagens

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Middle
pt: Meio

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Tabs
pt: Abas

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Right above
pt: Direita acima

en: Right below
pt: Direita abaixo

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Zone
pt: Zona

en: Regions
pt: Regiões

en: Debugging
pt: Depurando

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Page Bottom
pt: Final da Página

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Enable or disable the display of certain page elements.
pt: Ativa ou desativa a exibição de certos elementos na página.

en: Preface First
pt: Prefácio - Esquerda

en: Main menu
pt: Menu principal

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Enviado por !username em !datetime

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Feed icons
pt: Ícones de feed

en: Branding
pt: Marca

en: Sidebar Second
pt: Barra Lateral Direita

en: Header First
pt: Cabeçalho - Esquerda

en: Header Second
pt: Cabeçalho - Direita

en: Preface Second
pt: Prefácio - Centro

en: Preface Third
pt: Prefácio - Direita

en: Footer First
pt: Primeiro Rodapé

en: Footer Second
pt: Segundo Rodapé

en: Primary Region
pt: Região Primaria

en: User Bar First
pt: Primeira Barra do Usuário

en: User Bar Second
pt: Barra do Usuário - Direita

en: Action links
pt: Vínculos de ações

en: <h3>Layout configuration</h3>
pt: <h3>Configurações de Layout</h3>

en: Allow customizing viewport meta properties on iOS and Android devices
pt: Permitir a personalização das meta tags viewport em dispositivos iOS e Android

en: Alpha will remove the selected stylesheets from your pages.
pt: Alpha irá remover as folhas de estilo selecionadas de suas páginas.

en: Choose from the elements below to hide them via CSS
pt: Escolha os elementos abaixo que quer ocultar via CSS

en: Additional region classes
pt: Classes adicionais de região

en: Column count
pt: Contagem de colunas

en: Additional zone classes
pt: Classes adicionais de zonas

en: Additional wrapper classes
pt: Classes adicionais de wrapper (uma classe que "envolve" a funcionalidade de outra)

en: Defined by
pt: Definido por

en: Belongs to
pt: Pertence a

en: @grid layout settings
pt: configurações de layout de @grid

en: Primary layout
pt: Layout primário

en: Media query
pt: Consulta de mídia

en: Zone and region configuration
pt: Configurações de zona e região

en: @count Columns
pt: @count Colunas

en: @width Columns
pt: @width Colunas

en: By default, most mobile browsers choose their own way to handle page rendering by using the viewport meta tag. iOS and Android are "capable" of displaying full size websites by simply scaling down the view. However, when using a truly mobile version of your theme, you will / may want to customize these settings. You can find more information about this in the <a href="http://drupal.org/node/819164">Omega documentation</a>.
pt: Por padrão, a maioria dos navegadores de celular escolhem sua própria forma de lidar com processamento de páginas, usando a meta tag viewport. iOS e Android são "capazes" de exibir sites completos, pela simples redução do ponto de vista. No entanto, se usar uma versão de tema específica para celulares provavelmente vai querer personalizar essas configurações. Para mais informações leia a <a href="http://drupal.org/node/819164">documentação do Omega</a>.
