Omega (7.x-4.0-beta7) - en to id translation catalogue (60 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Comments
id: Komentar

en: new
id: baru

en: Categories
id: Kategori

en: updated
id: diperbarui

en: Weight
id: Bobot

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Region
id: Wilayah

en: Options
id: Opsi

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Block
id: Blok

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Updated:
id: Di-update:

en: next
id: selanjutnya

en: Navigation
id: Navigasi

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: 1 vote | @count votes
id[0]: 1 suara
id[1]: @count suara

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Topics
id: Topik-topik

en: first
id: pertama

en: Posts
id: Pos

en: Choice
id: Pilihan

en: You are here
id: Anda di sini

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Go to page @number
id: Ke halaman @number

en: More help
id: Bantuan lebih lanjut

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: No comments available.
id: Tidak ada komentar.

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: original
id: orisinil

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Rebuild the theme registry on every page load
id: Bangun-ulang registry tema setiap pemuatan halaman

en: No blocks in this region
id: Tidak ada blok di region ini

en: Total votes: @votes
id: Total suara: @votes

en: Vote count
id: Jumlah suara

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
id: Tema perwajahan ini membutuhkan PHP versi @php_required dan tidak cocok dengan PHP versi !php_version.

en: Status message
id: Pesan status

en: view actual size
id: lihat ukuran sebenarnya

en: Sample original image
id: Contoh gambar asli

en: Sample modified image
id: Contoh gambar yang dimodifikasi

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
id: Versi ini tidak kompatibel dengan Drupal !core_version dan harus diganti.
