Omega (7.x-4.0) - en to uk translation catalogue (124 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Pages
uk: Сторінки

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Comments
uk: Коментарі

en: new
uk: новий

en: Categories
uk: Категорії

en: updated
uk: оновлено

en: Weight
uk: Вага

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: up
uk: вгору

en: Go to parent page
uk: Перейти на батьківську сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Main
uk: Головна

en: Region
uk: Область

en: Options
uk: Опції

en: Last post
uk: Останній допис

en: Block
uk: Блок

en: Host
uk: Хост

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: URL:
uk: Адреса URL:

en: Updated:
uk: Оновлено:

en: next
uk: наступний

en: Forum
uk: Форум

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: 1 vote | @count votes
uk[0]: @count голос
uk[1]: @count голоса
uk[2]: @count голосів

en: Port
uk: Порт

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Source
uk: Джерело

en: @time ago
uk: @time тому

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Your search yielded no results
uk: За вашим пошуковим запитом нічого не знайдено

en: Topics
uk: Теми

en: First
uk: Перший

en: first
uk: перше

en: Second
uk: Другий

en: Posts
uk: Дописи

en: Choice
uk: Вибір

en: previous
uk: попередній

en: last
uk: останній

en: You are here
uk: Ви є тут

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Go to page @number
uk: Перейти до сторінки @number

en: Third
uk: Третій

en: Fourth
uk: Четвертий

en: Fifth
uk: П’ятий

en: More help
uk: Детальніша довідка

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: No comments available.
uk: Коментарі відсутні.

en: Sixth
uk: Шостий

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: original
uk: оригінал

en: Bottom Left
uk: Внизу ліворуч

en: Bottom Right
uk: Внизу справу

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: Top Left
uk: Зверху зліва

en: Top Right
uk: Зверху справа

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: First sidebar
uk: Перша бічна панель

en: Second sidebar
uk: Друга бічна панель

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
uk: Реєстр теми буде перебудовуватись під час кожного запиту. Не забудьте <a href="!url">вимкнути</a> цю функцію на робочих сайтах.

en: Rebuild the theme registry on every page load
uk: Переформовувати реєстр теми при кожному завантаженні сторінки

en: Secondary
uk: Вторинне

en: No blocks in this region
uk: В цій області блоки відсутні

en: Total votes: @votes
uk: Загальна кількість голосів: @votes

en: Vote count
uk: Лічильник голосів

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
uk: Ця тема вимагає PHP версії @php_required і не сумісна з PHP версії !php_version.

en: Naked
uk: Чистий

en: Variant
uk: Варіант

en: Golden
uk: Золотий

en: Navigation bar
uk: Панель навіґації

en: Respond
uk: Відгукнутись

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: view actual size
uk: дивитись фактичний розмір

en: Sample original image
uk: Приклад вихідного зображення

en: Sample modified image
uk: Приклад зміненого зображення

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
uk: Ця версія несумісна з Друпал !core_version і має бути замінена.

en: Leave a Comment
uk: Напишіть коментар

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Branding
uk: Брендування

en: Viewport
uk: Область перегляду

en: Apple touch icons
uk: Іконки Apple touch

en: Minimum supported Internet Explorer version
uk: Мінімальна підтримувана версія Internet Explorer

en: The minimum version number of Internet Explorer that you actively support. The Chrome Frame prompt will display for any version below this version number.
uk: Мінімальна версія Internet Explorer, яку ви активно підтримуєте. Для всіх версій менше зазначеної виводитиметься запрошення Chrome Frame.

en: Add conditional classes for Internet Explorer
uk: Додати умовні класи для Internet Explorer

en: Adds conditional classes (for Internet Explorer) to the &lt;html&gt;.
uk: Додавання умовних класів (для Internet Explorer) до  &lt;html&gt;.

en: Metatags and HTTP headers
uk: Мета-теґи та заголовки HTTP

en: Cleartype support for Windows
uk: Підтримка Cleartype для Windows

en: Exclude CSS files
uk: Виключити CSS-файли

en: Rebuild CSS and JS aggregates on every page load
uk: Перебудовувати зібрані CSS та JS при завантаженні кожної сторінки

en: This can be useful for debugging your CSS or JS with activated aggregation. Note: This has a high (negative) performance impact and has to be deactivated once your website goes into production.
uk: Це стане в нагоді для зневадження CSS або JS при увімкненому збиранні. Майте на увазі: ця функція вкрай негативно позначається на швидкодії і має бути вимкнена при введенні сайту в експлуатацію.

en: Browser width indicator
uk: Індикатор ширини браузера

en: Adds a small box at the bottom of the browser window that displays the current width of the browser window. This can be very useful when writing media queries for a responsive website.
uk: Додає невелике віконце внизу вікна браузера, в якому виводиться поточна ширина вікна браузера. Це може виявитися корисним для створення адаптивних веб-сайтів.

en: Choose a layout
uk: Вибір макету

en: Hero
uk: Герой

en: This extension is currently disabled
uk: Це розширення в даний момент вимкнено

en: This extension requires the @module module.
uk: Для цього розширення потрібен модуль @module.

en: This extension requires @module @version. The currently installed version is @installed.
uk: Це розширення вимагає @module @version. Наразі встановлено версію @installed.

en: The settings for this theme are currently served from a variable. You might want to export them to your .info file.
uk: Налаштування для цієї теми наразі зберігаються в змінній. Можна перенести їх у .info файл.

en: Region demo mode
uk: Режим демонстрації областей

en: Forces all regions to be rendered, regardless of whether they are empty or not places a label with their name on them.
uk: Відображаються всі області, незалежно від того, порожні вони чи ні, а поверх них виводиться мітка з їх назвою.

en: Move JS files to the footer
uk: Перемістити файли JS в нижній колонтитул

en: Exclude JS files
uk: Виключити файли JS

en: No Internet Explorer support
uk: Без підтримки Internet Explorer

en: Enable the Google Chrome Frame popup
uk: Увімкнути спливне вікно Google Chrome Frame

en: Opens a popup window upon page load through which users can install Google Chrome Frame.
uk: При завантаженні сторінки відкриває спливне вікно, за допомогою якого користувач може встановити Google Chrome Frame.

en: Display a warning for users that do not have Google Chrome Frame installed
uk: Показувати попередження користувачам, у яких не встановлений Google Chrome Frame

en: Renders a themeable message at the top of the page if a user does not have Google Chrome Frame installed.
uk: Виводить темізоване повідомлення зверху сторінки, якщо у користувача не встановлений Google Chrome Frame

en: No Screenshot
uk: Знімок екрану відсутній

en: Enable @extension extension
uk: Увімкнути розширення @extension

en: overridden
uk: перевизначено

en: Scaling settings
uk: Налаштування масштабування

en: Posted @date ago
uk: Опубліковано @date тому

en: Comments (@comment_count)
uk: Коментарі (@comment_count)

en: @date | <strong>Author:</strong> !author
uk: @date | <strong>Автор:</strong> !author
