Omega (7.x-4.1) - en to pt translation catalogue (84 entries)

en: Home
pt: Início

en: Pages
pt: Páginas

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Comments
pt: Comentários

en: new
pt: novo

en: Categories
pt: Categorias

en: updated
pt: atualizado

en: Weight
pt: Peso

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: up
pt: acima

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Main
pt: Principal

en: Region
pt: Região

en: Options
pt: Opções

en: Last post
pt: Último post

en: Block
pt: Bloco

en: Host
pt: Servidor

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Updated:
pt: Atualizado:

en: next
pt: próximo

en: Forum
pt: Fórum

en: Navigation
pt: Navegação

en: Add new comment
pt: Comentar

en: 1 vote | @count votes
pt[0]: 1 voto
pt[1]: @count votos

en: Port
pt: Porta

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Source
pt: Fonte

en: @time ago
pt: @time atrás

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: Topics
pt: Tópicos

en: First
pt: Primeiro

en: first
pt: primeiro

en: Second
pt: Segundo

en: Choice
pt: Escolha

en: previous
pt: anterior

en: last
pt: último

en: You are here
pt: Você está aqui

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: More help
pt: Mais ajuda

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: No comments available.
pt: Nenhum comentário disponível.

en: Sixth
pt: Sexto

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Top Left
pt: Superior esquerdo

en: Top Right
pt: Superior direito

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Second sidebar
pt: Segunda barra lateral

en: Secondary
pt: Secundário

en: No blocks in this region
pt: Não há nenhum bloco nesta região

en: Total votes: @votes
pt: Total de votos: @votes

en: Vote count
pt: Resultados

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
pt: Este tema requer a versão @php_required do PHP e é incompatível com a versão !php_version.

en: Variant
pt: Variante

en: Navigation bar
pt: Barra de navegação

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: view actual size
pt: ver tamanho atual

en: Sample original image
pt: Exemplo de imagem original

en: Sample modified image
pt: Exemplo de imagem modificada

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
pt: Essa versão não é compatível com Drupal !core_version e deve ser substituída.

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Branding
pt: Marca

en: Choose a layout
pt: Selecione um layout

en: @library by <a href="!url">@vendor</a>
pt: @library por <a href="!url">@vendor</a>

en: @library by @vendor
pt: @library por @vendor

en: HTML Component (default)
pt: Componente HTML (padrão)
