OPAC (7.x-1.5) - en to nl translation catalogue (70 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Author
nl: Auteur

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Tag
nl: Label

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: View
nl: Weergeven

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Configure
nl: Instellen

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Configuration saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Url
nl: URL

en: Header
nl: Kop

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Operation
nl: Bewerking

en: Add rule
nl: Regel toevoegen

en: No items selected.
nl: Geen items geselecteerd.

en: Refine
nl: Verfijnen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: is equal to
nl: is gelijk aan

en: is not equal to
nl: is niet gelijk aan

en: any
nl: elke

en: Your settings have been saved.
nl: Uw instellingen zijn opgeslagen.

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: <Hidden>
nl: -Verborgen-

en: Above
nl: Boven

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: Show only items where
nl: Laat alleen de items zien waarbij

en: No title
nl: Geen titel

en: About
nl: Over

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Add content type
nl: Inhoudstype toevoegen

en: User pages
nl: Gebruikerspagina's

en: New field
nl: Nieuw veld

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Date type
nl: Data type

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: The @label field of the node.
nl: Het veld @label van de node.

en: and where %property is %value
nl: en waarbij %property gelijk is aan %value

en: where %property is %value
nl: waarbij %property gelijk is aan %value

en: and where
nl: en waarbij

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Label display
nl: Labelweergave

en: Overall settings
nl: Algemene instellingen

en: Authority
nl: Autoriteit

en: Structure type
nl: Structuursoorten
