OPAC (7.x-2.0-alpha2) - en to cs translation catalogue (75 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: delete
cs: smazat

en: Register
cs: Registrovat

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Author
cs: Autor

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Tag
cs: Štítek

en: Edit
cs: Upravit

en: None
cs: Žádné

en: Display settings
cs: Nastavení zobrazení

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Weight
cs: Váha

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Update
cs: Aktualizovat

en: View
cs: Zobrazit

en: Visible
cs: Viditelné

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Unknown
cs: Neznámý

en: type
cs: typ

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Configure
cs: Nastavení

en: Email
cs: E-mail

en: Update options
cs: Nastavení aktualizace

en: Configuration saved.
cs: Nastavení uloženo.

en: Header
cs: Hlavička

en: Filter
cs: Filtr

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Phone
cs: Telefon

en: Address
cs: Adresa

en: General Settings
cs: Obecné nastavení

en: Operator
cs: Operátor

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Operation
cs: Operace

en: City
cs: Město

en: Add rule
cs: Přidat pravidlo

en: No items selected.
cs: Žádné položky nevybrány.

en: Refine
cs: Omezit

en: Undo
cs: Zpět

en: is equal to
cs: je rovno

en: is not equal to
cs: není rovno

en: any
cs: nějaký

en: Your settings have been saved.
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Authentication
cs: Ověření

en: <Hidden>
cs: <Skrytý>

en: Above
cs: Nad

en: Mapping
cs: Mapování

en: Show only items where
cs: Zobrazit jen položky, kde

en: No title
cs: Bez nadpisu

en: About
cs: Popis

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: Firstname
cs: Jméno

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Add content type
cs: Přidat typ obsahu

en: New field
cs: Nové pole

en: Library
cs: Knihovna

en: Date type
cs: Typ data

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
cs[0]: Opravdu chcete smazat tuto položku?
cs[1]: Opravdu chcete smazat tyto položky?

en: and where %property is %value
cs: a kde %property je %value

en: where %property is %value
cs: kde  %property je %value

en: and where
cs: a kde

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Field value(s)
cs: Hodnota(-y) pole

en: Label display
cs: Zobrazení popisku
