OPAC (7.x-2.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (88 entries)

en: Title
hu: Cím

en: delete
hu: törlés

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Author
hu: Szerző

en: Confirm
hu: Megerősít

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Content types
hu: Tartalomtípusok

en: Tag
hu: Címke

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Test
hu: Teszt

en: Weight
hu: Súly

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: No fields available
hu: Nincs elérhető mező

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: password
hu: jelszó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: View
hu: Megtekintés

en: Visible
hu: Látható

en: Updated
hu: Frissítve

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: type
hu: típus

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Configure
hu: Beállít

en: Email
hu: E-mail

en: Update options
hu: Frissítési lehetőségek

en: Configuration saved.
hu: A beállítások el lettek mentve.

en: Url
hu: Webcím

en: Header
hu: Fejléc

en: Inline
hu: Egy sorban

en: Filter
hu: Szűrő

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: login
hu: bejelentkezés

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Integer
hu: Egész szám

en: Operation
hu: Művelet

en: City
hu: Város

en: Add rule
hu: Szabály hozzáadása

en: Zip code
hu: Irányítószám

en: No items selected.
hu: Nincs elem kiválasztva.

en: Refine
hu: Finomítás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: is equal to
hu: egyenlő

en: is not equal to
hu: nem egyenlő

en: any
hu: tetszőleges

en: Your settings have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Authentication
hu: Azonosítás

en: <Hidden>
hu: < Rejtett >

en: Above
hu: Felette

en: Surname
hu: Vezetéknév

en: Mapping
hu: Leképzés

en: Show only items where
hu: Csak azon elemek mutatása, ahol

en: No title
hu: Nincs cím

en: About
hu: Leírás

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: Firstname
hu: Keresztnév

en: No content available.
hu: Nincs elérhető tartalom.

en: Add content type
hu: Tartalomtípus hozzáadása

en: New field
hu: Új mező

en: Library
hu: Könyvtár

en: Date type
hu: Adattípus

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
hu[0]: Biztosan törölhető ez az elem?
hu[1]: Biztosan törölhetőek ezek az elemek?

en: The @label field of the node.
hu: A tartalom @label mezője.

en: and where %property is %value
hu: és ahol %property értéke %value

en: where %property is %value
hu: ahol %property értéke %value

en: and where
hu: és hol

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Date of birth
hu: Születési idő

en: Term field
hu: Kifejezésmező

en: Label display
hu: Címke megjelenítése

[ctx: libraries]
en: ILS Connector
hu: ILS csatlakozó

en: Welcome to @site!
hu: @site – üdvözlet a webhelyen!
