OPAC (7.x-2.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (87 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Author
pt: Autor

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Testar

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: No fields available
pt: Nenhum campo disponível

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: password
pt: senha

en: Default
pt: Por defeito

en: Update
pt: Atualizar

en: View
pt: Mostrar

en: Visible
pt: Visível

en: Updated
pt: Atualizado

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: type
pt: tipo

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: Url
pt: URL

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Inline
pt: Em linha

en: Filter
pt: Filtro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: login
pt: iniciar sessão

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: Operator
pt: Operador

en: Integer
pt: Inteiro

en: Operation
pt: Operação

en: City
pt: Município/Concelho

en: Add rule
pt: Adicionar uma regra

en: Zip code
pt: Código postal

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: any
pt: qualquer

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: Authentication
pt: Autenticação

en: <Hidden>
pt: -Oculto-

en: Above
pt: Acima

en: Surname
pt: Sobrenome

en: Use
pt: Usar

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas os itens onde

en: No title
pt: Sem título

en: About
pt: Sobre

en: Fieldset title
pt: Título do conjunto de campos

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Firstname
pt: Nome Próprio

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: New field
pt: Novo campo

en: Library
pt: Biblioteca

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Tem a certeza que deseja apagar este item?
pt[1]: Tem a certeza que deseja apagar estes itens?

en: Mr.
pt: Sr.

en: and where %property is %value
pt: e onde %property é %value

en: where %property is %value
pt: onde %property é %value

en: and where
pt: e onde

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Term field
pt: Campo de termos

en: Overall settings
pt: Configurações gerais

[ctx: libraries]
en: + Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

[ctx: libraries]
en: The field which will be used to match this content type
pt: O campo que será usado para corresponder a esse tipo de conteúdo
