OPAC (7.x-2.0) - en to ja translation catalogue (82 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Author
ja: 投稿者

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Tag
ja: タグ

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: No fields available
ja: 利用可能なフィールドがありません

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: password
ja: パスワード

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: View
ja: ビュー

en: Visible
ja: 表示

en: Updated
ja: 更新

en: Unknown
ja: 不明

en: type
ja: タイプ

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Url
ja: URL

en: Header
ja: ヘッダー

en: Inline
ja: インライン

en: Filter
ja: フィルター

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Operator
ja: オペレータ

en: Integer
ja: 整数

en: Operation
ja: 操作

en: City
ja: 市区町村

en: Add rule
ja: ルールの追加

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: is equal to
ja: 以下と等しい

en: is not equal to
ja: 以下と等しくない

en: any
ja: いずれか

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Authentication
ja: 認証

en: Password confirmation
ja: パスワードの確認

en: <Hidden>
ja: <非表示>

en: Above
ja: 上部

en: Mapping
ja: マッピング

en: Show only items where
ja: 表示項目の絞り込み

en: No title
ja: タイトルなし

en: About
ja: アバウト

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Add content type
ja: コンテンツタイプの追加

en: Library
ja: ライブラリー

en: Date type
ja: 日付型

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ja[0]: この記事を削除してよろしいですか？
ja[1]: これらの記事を削除してよろしいですか？

en: and where %property is %value
ja: また、%property は %value である

en: where %property is %value
ja: %property は %value である

en: and where
ja: また

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Label display
ja: ラベルの表示位置

en: Your password must be at least 6 characters.
ja: パスワードは最低 6 文字以上である必要があります。
