OPAC (7.x-2.0) - en to tr translation catalogue (75 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Author
tr: Yazar

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Tag
tr: Etiket

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: View
tr: Görüntüle

en: Visible
tr: Görünür

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: type
tr: tür

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: Configuration saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Inline
tr: Satır içi

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Operator
tr: İşletmen

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Operation
tr: İşlem

en: City
tr: Şehir

en: Add rule
tr: Kural ekle

en: No items selected.
tr: Seçili öğe yok.

en: Refine
tr: Yeniden ayarla

en: Undo
tr: Geri al

en: is equal to
tr: eşittir

en: is not equal to
tr: eşit değildir

en: any
tr: herhangi biri

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Above
tr: Üstte

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: Show only items where
tr: Öyle öğeleri göster ki

en: No title
tr: Başlıksız

en: About
tr: Hakkında

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Add content type
tr: İçerik türü ekle

en: Library
tr: Kütüphane

en: Date type
tr: Tarih türü

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
tr[0]: Bu öğeyi/öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Mr.
tr: Bay.

en: and where %property is %value
tr: ve ayrıca %property = %value

en: where %property is %value
tr: %property değeri %value olan

en: and where
tr: ve ayrıca

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık
