OPAC (7.x-2.0) - en to id translation catalogue (66 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Author
id: Penulis

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Test
id: uji

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Visible
id: Terlihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: type
id: tipe

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Configuration saved.
id: Konfigurasi sudah disimpan.

en: Inline
id: Sebaris

en: Filter
id: Saring

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Operation
id: Operasi

en: City
id: Kota

en: Add rule
id: Tambahkan aturan

en: Zip code
id: Kode pos

en: No items selected.
id: Tidak ada item yang terpilih.

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: any
id: apapun

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: Authentication
id: Autentikasi

en: <Hidden>
id: <Tersembunyi>

en: Above
id: Di atas

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Show only items where
id: Hanya tampilkan entri yang

en: About
id: Tentang

en: Create @name
id: Kirim @name

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Add content type
id: Tambah jenis konten

en: Library
id: Pustaka

en: Date type
id: Jenis tanggal

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: where %property is %value
id: dimana  %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana

en: Weight for @title
id: Bobot @title
