OPAC (7.x-3.0-alpha4) - en to uk translation catalogue (118 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Author
uk: Автор

en: Subject
uk: Тема

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Tag
uk: Теґ

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Test
uk: Тест

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: No fields available
uk: Доступні поля відсутні

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: password
uk: пароль

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: View
uk: Перегляд

en: Visible
uk: Видиме

en: Notes
uk: Примітки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Unknown
uk: Невідомо

en: type
uk: тип

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Create
uk: Створити

en: Update options
uk: Опції оновлення

en: Configuration saved.
uk: Конфігурацію збережено.

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Filter
uk: Фільтр

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Term name
uk: Назва терміна

en: Phone
uk: Телефон

en: Address
uk: Адреса

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Operator
uk: Оператор

en: Integer
uk: Ціле число

en: Operation
uk: Дія

en: City
uk: Місто

en: Add rule
uk: Додати правило

en: Zip code
uk: Поштовий індекс

en: No items selected.
uk: Жодних позицій не вибрано.

en: Refine
uk: Відібрати

en: Undo
uk: Скасувати

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: is equal to
uk: дорівнює

en: is not equal to
uk: не дорівнює

en: any
uk: будь-який

en: Your settings have been saved.
uk: Налаштування були успішно збережені.

en: Branch
uk: Гілка

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: <Hidden>
uk: <Сховати>

en: Collection
uk: Збірка

en: Publisher
uk: Видавець

en: Above
uk: Зверху

en: Surname
uk: Прізвище

en: Use
uk: Використовувати

en: Mapping
uk: Відповідність

en: Show only items where
uk: Відображати лише позиції, де

en: No title
uk: Без заголовка

en: Select a field
uk: Виберіть поле

en: Registration form
uk: Реєстраційна форма

en: Email options
uk: Параметри електронної пошти

en: About
uk: Про модуль

en: Suggestion
uk: Пропозиція

en: Create @name
uk: @name: створити

en: Delete content type
uk: Видалити тип матеріалу

en: Firstname
uk: Ім'я

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Mrs
uk: Пані

en: Add content type
uk: Додати тип матеріалу

en: New field
uk: Нове поле

en: Library
uk: Бібліотека

en: Date type
uk: Тип дати

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
uk[0]: Ви дійсно бажаєте видалити цю позицію?
uk[1]: Ви дійсно бажаєте видалити ці позиції?
uk[2]: Ви дійсно бажаєте видалити ці позиції?

en: Edit content type
uk: Редагувати тип матеріалу

en: Code field
uk: Поле з кодом

en: Mr.
uk: Пан

en: The @label field of the node.
uk: Поле @label матеріалу.

en: and where %property is %value
uk: а також %property - %value

en: where %property is %value
uk: де %property - %value

en: and where
uk: а також

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Date of birth
uk: Дата народження

en: Term field
uk: Поле терміна

en: Label display
uk: Відображення мітки

en: Nothing to do.
uk: Нічого робити.

en: Authorities
uk: Постачальники

en: Displayed name
uk: Відображуване ім'я

[ctx: libraries]
en: Can't renew. Reason: @reason
uk: Неможливо оновити. Причина: @reason

[ctx: libraries]
en: Mapped with
uk: Співставлено з

[ctx: libraries]
en: Plugin
uk: Плаґін

[ctx: libraries]
en: Additional account for library.
uk: Додатковий обліковий запис для бібліотеки.

en: Passwords don't match
uk: Паролі не збігаються

en: Are you sure you want delete this mapping: "@item_field => @display_header" ?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цю відповідність: "@item_field => @display_header" ?

en: Weight for @label
uk: Вага для @label
