OPAC (7.x-3.0-alpha4) - en to it translation catalogue (91 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Tag
it: Etichetta

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Visible
it: Visibile

en: Notes
it: Note

en: Updated
it: Aggiornato

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: type
it: tipo

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Create
it: Crea

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Configuration saved.
it: Configurazione salvata.

en: Header
it: Intestazione

en: Inline
it: In linea

en: Filter
it: Filtra

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Term name
it: Nome del termine

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Operator
it: Operatore

en: Integer
it: Intero

en: Operation
it: Operazione

en: City
it: Città

en: Add rule
it: Aggiungi regola

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: Refine
it: Definisci meglio

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: is equal to
it: è uguale a

en: is not equal to
it: non è uguale a

en: any
it: qualsiasi

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Authentication
it: Autenticazione

en: <Hidden>
it: -Nascosto-

en: Collection
it: Collezione

en: Publisher
it: Editore

en: Above
it: Sopra

en: Mapping
it: Mappatura

en: Show only items where
it: Mostra solo gli elementi dove

en: No title
it: Nessun titolo

en: Registration form
it: Form di registrazione

en: About
it: Informazioni

en: Create @name
it: Crea @name

en: Delete content type
it: Elimina tipo di contenuto

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Add content type
it: Aggiungi un tipo di contenuto

en: New field
it: Nuovo campo

en: Library
it: Biblioteca

en: Date type
it: Tipo di data

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: Edit content type
it: Modifica il tipo di contenuto

en: and where %property is %value
it: e dove %property è %value

en: where %property is %value
it: dove %property è %value

en: and where
it: e dove

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Label display
it: Visualizzazione etichetta

en: Structure type
it: Tipologia di struttura
