Open Academy (7.x-1.0-rc1) - en to da translation catalogue (239 entries)

en: list
da: liste

en: Pages
da: Sider

en: enabled
da: Aktiveret

en: Administer
da: Administration

en: approve
da: godkend

en: Submit
da: Indsend

en: Value
da: Værdi

en: Groups
da: Grupper

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Remove
da: Fjern

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktiver

en: Disable
da: Deaktiver

en: Block title
da: Titel

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: Overview
da: Overblik

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Daily
da: Dagligt

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Number
da: Antal

en: - None -
da: - Ingen -

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: username
da: brugernavn

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Add
da: Tilføj

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Node type
da: Indholdstype

en: search
da: søg

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Timestamp
da: Tidspunkt

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Unknown
da: Ukendt

en: Picture
da: Billede

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: file
da: fil

en: Error
da: Fejl

en: Created
da: Oprettet

en: Create
da: Opret

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Menu item
da: Menupunkt

en: All
da: Alle

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Page title
da: Sidetitel

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Page
da: Side

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Comment ID
da: Kommentar ID

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Placering

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: Term name
da: Ord

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Count
da: Antal

en: Mode
da: Opførsel

en: Performance
da: Ydelse

en: help
da: hjælp

en: Owner
da: Ejer

en: node
da: indholdselement

en: Table
da: Tabel

en: Other
da: Anden

en: Text color
da: Tekstfarve

en: access content
da: tilgå indhold

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: reset
da: gendan

en: String
da: Tekst

en: Create content
da: Opret indhold

en: Filters
da: Filtre

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Preformatted
da: Præformateret

en: reply
da: svar

en: Protocol
da: Protokol

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: « forrige

en: next ›
da: næste »

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: Node title
da: Titel

en: update
da: opdatér

en: Full text
da: Fuld tekst

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Member for
da: Medlem i

en: No users available.
da: Ingen brugere tilgængelige.

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Makroer

en: Deleted
da: Slettet

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Configure block
da: Indstil blok

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: None.
da: Ingen

en: Revert
da: Gendan

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Log out
da: Log ud

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Blocked
da: Blokeret

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Forums
da: Forummer

en: revert
da: gendan

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Link color
da: Linkfarve

en: System default
da: Standard

en: Menu settings
da: Menuindstillinger

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Read only
da: Læse

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: Blocks
da: Blokke

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: Menus
da: Menuer

en: Add field
da: Tilføj felt

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: Publish
da: Udgiv

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: Permission
da: Tilladelse

en: Menu name
da: Navn

en: @user's picture
da: @users billede

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: The directory %directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: Rearrange
da: Sorter filtre

en: Show only items where
da: Vis kun elementer hvor

en: No comments available.
da: Ingen kommentarer tilgængelige.

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: My account
da: Min konto

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Default order
da: Sortering

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholdende sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholdende ingen af ordene

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Content ranking
da: Rangliste

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: De følgende tal bestemmer hvilke egenskaber søgefunktionen skal vægte højest når søgeresultaterne sorteres. Højere tal betyder større indflydelse, nul betyder at egenskaben ignoreres. Hvis du ændrer tallene skal søgeindekset ikke genopbygges. Ændringerne har øjeblikkelig virkning.

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Factor
da: Faktor

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
da: Filen %file kan ikke overføres, fordi mappen %directory ikke er indstillet korrekt.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi filen med det angivne navn ikke eksisterer. Undersøg venligst om du har angivet det korrekte filnavn.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi der allerede findes en fil med det angivne navn.

en: The selected file %file could not be copied.
da: Filen %file kan ikke kopieres.

en: The removal of the original file %file has failed.
da: Den oprindelige fil %file kan ikke fjernes.

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
da: <strong>%a</strong> er <strong>%b</strong>

en: Depends on: !dependencies
da: Afhænger af: !dependencies

en: Create @name
da: Opret @name

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: User account
da: Brugerkonto

en: Acronym
da: Akronym

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Drupal core
da: Drupal-kernen

en: Run cron
da: Kør cron

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: Revision information
da: Versioner

en: The comment you are replying to does not exist.
da: Kommentaren, som du svarer på, eksisterer ikke længere.

en: Posted in
da: Indsendt til

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: Link title
da: Linktitel

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: Header top
da: Sidehovede top

en: Header bottom
da: Sidehovede bund

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML tags: @tags

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Delete field
da: Slet felt

en: Formatting
da: Formatering

en: Date and time
da: Dato og tid

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: PHP memory limit
da: PHP hukommelsesgrænse

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under installationen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under opdateringen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
da: Afhængigt af din konfiguration er det muligt at køre Drupal med en PHP hukommelsesgrænse på %memory_limit. Vi anbefaler dog at du sætter hukommelsesgrænsen til %memory_minimum_limit eller derover, især hvis dit site bruger mange moduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
da: Se <a href="@url">Drupal systemkrav</a> for yderligere information.

en: Show layout designer
da: Hvis Layout designer

en: Hide layout designer
da: Gem Layout designer
