OpenAcaDept Features (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: user
fr: utilisateur

en: Audience
fr: Auditoire

en: more
fr: plus

en: More
fr: Plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Resources
fr: Ressources

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Event
fr: Évènement

en: Files
fr: Fichiers

en: All
fr: Tout

en: Comment
fr: Commentaire

en: Customer
fr: Client

en: Events
fr: Évènements

en: Upcoming events
fr: Evènements futurs

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Profile
fr: Profil

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Sort by
fr: Trier par

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: author
fr: auteur

en: People
fr: Personnes

en: Apply
fr: Appliquer

en: Authors
fr: Auteurs

en: Bloggers
fr: Blogueurs

en: Grant
fr: Permissions

en: Building
fr: Bâtiment

en: Offset
fr: Décalage

en: Students
fr: Étudiants

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Resource
fr: Ressource

en: More posts
fr: Plus de messages

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Event Date
fr: Date de l'évènement

en: Room
fr: Salle

en: Master
fr: Principal

en: Sitewide
fr: L'ensemble du site
