OpenAid (7.x-2.0-rc1) - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Description
ja: 説明

en: page
ja: ページ

en: Enabled
ja: 有効

en: Tags
ja: タグ

en: Resources
ja: リソース

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project settings
ja: プロジェクト設定

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: Search
ja: 検索

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: View
ja: ビュー

en: Text
ja: テキスト

en: type
ja: タイプ

en: Files
ja: ファイル

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Contact
ja: コンタクト

en: Year
ja: 年

en: Logo
ja: ロゴ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Location
ja: 場所

en: Height
ja: 高さ

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Blog
ja: ブログ

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Source
ja: ソース

en: Topics
ja: トピック

en: Topic
ja: トピック

en: Caption
ja: キャプション

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Add Content
ja: コンテンツの追加

en: Donate
ja: 寄付

en: Photo
ja: 写真

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Color settings
ja: 色の設定

en: Menus
ja: メニュー

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Featured
ja: 主な

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Attribution
ja: 表示(Attribution)

en: About
ja: アバウト

en: Zoom
ja: ズーム

en: Translate
ja: 翻訳

en: Terms of Use
ja: 利用規約

en: You do not have any administrative items.
ja: 管理上の項目がありません。

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Resource
ja: リソース

en: @drupal installation complete
ja: @drupalのインストールが完了しました

en: Congratulations, you installed @drupal!
ja: おめでとうございます。@drupal のインストールが完了しました。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Default location
ja: デフォルトの位置

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Footer menu
ja: フッターメニュー
