OpenAid (7.x-2.0-rc2) - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Content
pt: Conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: page
pt: página

en: Enabled
pt: Ativado

en: Resources
pt: Recursos

en: Project
pt: Projecto

en: Project settings
pt: Configurações do projeto

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: Search
pt: Pesquisar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: View
pt: Mostrar

en: Volunteers
pt: Voluntários

en: Text
pt: Texto

en: type
pt: tipo

en: Utility
pt: Utilidade

en: Files
pt: Ficheiros

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Year
pt: Ano

en: Logo
pt: Logótipo

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Location
pt: Localização

en: Height
pt: Altura

en: Navigation
pt: Navegação

en: Blog
pt: Blogue

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Share
pt: Partilhar

en: Source
pt: Fonte

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Caption
pt: Legenda

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Donate
pt: Doar

en: Alt Text
pt: Texto alternativo

en: Image Gallery
pt: Galeria de Imagens

en: News
pt: Notícias

en: Photo
pt: Fotografia

en: Webform
pt: Formulário

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos utilizadores. Apresentação de resultados e estatísticas são registados e acessíveis para utilizadores privilegiados.

en: Color settings
pt: Definições da cor

en: Settings saved
pt: Configurações gravadas

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Featured
pt: Destacado

en: Person
pt: Pessoa

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Attribution
pt: Créditos

en: About
pt: Sobre

en: Translate
pt: Traduzir

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Terms of Use
pt: Termos de utilização

en: You do not have any administrative items.
pt: Não tem nenhum item administrativo.

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Resource
pt: Recurso

en: @drupal installation complete
pt: A instalação do @drupal está terminada

en: Congratulations, you installed @drupal!
pt: Parabéns, instalou o @drupal!

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Preview Image
pt: Visualizar imagem

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé

en: Learn More
pt: Saiba mais
