OpenAid (7.x-2.0-rc3) - en to id translation catalogue (69 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Content
id: Konten

en: Description
id: Deskripsi

en: page
id: halaman

en: Enabled
id: Aktif

en: Tags
id: Tag

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Project
id: Proyek

en: Project settings
id: Pengaturan proyek

en: Overview
id: Sekilas

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: type
id: tipe

en: Files
id: Berkas

en: Contact
id: Kontak

en: Year
id: Tahun

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Location
id: Lokasi

en: Height
id: Tinggi

en: navigation
id: navigasi

en: Navigation
id: Navigasi

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Source
id: Sumber

en: Topics
id: Topik-topik

en: Topic
id: Topik

en: Caption
id: Keterangan

en: News
id: Berita

en: Photo
id: Foto

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Color settings
id: Pengaturan warna

en: Menus
id: Menu

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Featured
id: Pilihan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: About
id: Tentang

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: You do not have any administrative items.
id: Anda tidak memiliki satupun pokok administratif.

en: Main menu
id: Menu utama

en: @drupal installation complete
id: Instalasi @drupal sudah selesai

en: Congratulations, you installed @drupal!
id: Selamat, Anda berhasil memasang @drupal!

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Spam Prevention
id: Pencegahan Spam

en: Partner Group
id: Grup Mitra

en: Use for adding partners.
id: Gunakan untuk menambahkan mitra.

en: Enter a phone number. (eg: #-###-###-####)
id: Masukkan nomor telepon. (contoh: ##-##-###-####)

en: Enter a title or position.
id: Masukkan gelar atau jabatan.

en: Enter a valid email address (eg: someone@somewhere.com)
id: Masukkan alamat email yang valid (contoh: someone@somewhere.com)

en: Upload an optional photo for this person.
id: Unggah foto opsional untuk orang ini.

en: Name (first & last)
id: Nama (depan & belakang)

en: Add links to the user dashboard.
id: Tambahkan tautan ke dasbor pengguna.

en: Dashboard Links
id: Tautan Dasbor

en: Add Media (images, audio, video)
id: Tambahkan Media (gambar, suara, video)

en: Edit Site Appearance (colors, logo, copyright)
id: Ubah Tampilan Situs (warna, logo, hak cipta)

en: Manage Comments
id: Kelola Komentar

en: Manage OpenAid Features
id: Kelola Fitur OpenAid

en: OpenAid Dashboard Feature
id: Fitur Dasbor OpenAid
