OpenAid (7.x-2.0-rc3) - en to it translation catalogue (51 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Content
it: Contenuto

en: Description
it: Descrizione

en: page
it: pagina

en: Enabled
it: Attivato

en: Tags
it: Etichette

en: Resources
it: Risorse

en: Overview
it: Panoramica

en: Search
it: Cerca

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: View
it: Visualizza

en: Text
it: Testo

en: type
it: tipo

en: Files
it: File

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Contact
it: Contatto

en: Year
it: Anno

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Location
it: Posizione

en: Height
it: Altezza

en: Navigation
it: Navigazione

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Source
it: Sorgente

en: Topics
it: Argomenti

en: Topic
it: Argomento

en: Caption
it: Didascalia

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Color settings
it: Impostazioni sui colori

en: Menus
it: Menù

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Featured
it: In evidenza

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: Translate
it: Traduci

en: Terms of Use
it: Termini di Utilizzo

en: You do not have any administrative items.
it: Non si dispone dei privilegi amministrativi.

en: Main menu
it: Menu principale

en: Resource
it: Risorsa

en: @drupal installation complete
it: Installazione di @drupal completata

en: Congratulations, you installed @drupal!
it: Congratulazioni, hai installato @drupal!

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
it: Il testo alternativo è usato dagli screen readers, dai motori di ricerca e quando l'immagine non può essere caricata, Aggiungendo il testo alternativo migliorerai l'accesibilità e l'ottimizzazione sui motori di ricerca.
