OpenAid (7.x-2.3) - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Enabled
fr: Activé

en: Resources
fr: Ressources

en: Project
fr: Projet

en: Project settings
fr: Paramètres de projet

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Search
fr: Rechercher

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: View
fr: Voir

en: Volunteers
fr: Bénévoles

en: Utility
fr: Utilité

en: Files
fr: Fichiers

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Location
fr: Emplacement

en: Height
fr: Hauteur

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Share
fr: Partager

en: Caption
fr: Légende

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Website
fr: Site web

en: Donate
fr: Faire un don

en: Alt Text
fr: Texte Alt :

en: Image Gallery
fr: Galerie Image

en: News
fr: Nouvelles

en: Atom
fr: Atome

en: Color settings
fr: Réglages de la couleur

en: Settings saved
fr: Paramètres enregistrés

en: Featured
fr: Recommandés

en: Person
fr: Personne

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Attribution
fr: Paternité

en: About
fr: À propos

en: Restore defaults
fr: Restaurer les valeurs par défaut

en: Translate
fr: Traduire

en: View All
fr: Voir Tout

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: Terms of Use
fr: Conditions Générales d'Utilisation

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Partner
fr: Partenaire

en: Resource
fr: Ressource

en: @drupal installation complete
fr: Installation de @drupal terminée

en: Congratulations, you installed @drupal!
fr: Félicitations, vous avez installé @drupal !

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Default location
fr: Emplacement par défaut

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
fr: Le texte du titre est utilisé comme une infobulle lorsqu'un utilisateur survole l'image avec sa souris. Ajouter un texte du titre facilite la compréhension du contexte d'une image et améliore l'usage.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
fr: Le texte alternatif est utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche et lorsque l'image ne peut pas se charger. En ajoutant un texte alternatif, vous améliorez l'accessibilité et l'optimisation pour les moteurs de recherche.
